מוזיאון הרפואה מוקם בחדרה

יום א', 8 ביולי 2018

בימים אלה החלו בבניית מוזיאון הרפואה הראשון בישראל. תהליך זה החל ברעיון וחלום שנרקמו במרכז  בטכנודע.

מוזיאון הרפואה יהיה מיוחד במינו בארץ ומהבולטים בתחום זה אף ברחבי העולם. מטרת המוזיאון הינה הנגשת עולם הרפואה בדרך מתקדמת וייחודית שפותחה במיוחד עבור מוזיאון זה. התכנון כולל תצוגה אינטראקטיבית בה המבקרים יוזמנו לגעת ולהיות חלק פעיל במוזיאון,  דבר שיותיר חוויה עמוקה ומשמעותית למבקר.

הנגשת עולם הרפואה לקהל והרחבת הידיעות בתחום הרפואה הינן חשובות בעיקר כי הרפואה נתפשת לא פעם כמאיימת ובלתי מובנת למי שאינו מהתחום.לצד ההכרות עם עולם הרפואה – מבקש המוזיאון לחזק את ההכרות שלנו עם גופנו "המכונה שלא תאומן", ללמוד להעריך אותו ולדעת מדוע וכיצד לשמור עליו. במוזיאון יוצג גוף האדם ומבנה רקמותיו, מחלות והטיפול בהם, דילמות והסיפוק בהצלת חיים והכרות עם התקדמות הרפואה. דגש מיוחד יושם על הישגיה המיוחדים של ישראל בטכנולוגיה ובמדע, ויוצגו פיתוחים  ישראלים.

מלבד המוצגים במוזיאון, יופעלו תכניות הדרכה והעשרה למסגרות החינוך השונות ולקהל הרחב. המוזיאון ישתרע על פני שטח של כ-1000 מ"ר. צוות הטכנודע יהיה אחראי על ניהולו, תפעולו השוטף של המוזיאון ועיריית חדרה תפעל לפיתוח ומימון השירותים שיוענקו במסגרת זו לציבור.

כיום קיים בטכנודע מתחם ייחודי מסוגו: היחידה לסימולציה רפואית ע"ש מרים ודני ראב"ד ז"ל. מדובר ביחידה המהווה סביבת למידה עתירת סימולטורים וציוד רפואי מתקדם, המאפשרת התנסות במגוון תרחישים. הפעילות ביחידה הרפואית מלווה בלמידה חווייתית וחשיפה לעולם הרפואה, גוף האדם והתנהגות בריאה. היחידה לסימולציה רפואית מהווה את הבסיס למוזיאון הרפואה.

הדמויות המובילות בצוות הפיתוח וההגות מאחורי תכנון המוזיאון הם פרופ. עמוס עציוני מרמב"ם, יו"ר ועדת היגוי של הקמת המוזיאון לרפואה בישראל וד"ר גדי מדור, מנכ"ל טכנודע חדרה.

פתיחת שערי המוזיאון לרפואה מתוכננת להתרחש במהלך שנת 2019.