עיסקת סלקום גולן - צעד ראשון למיזוגים בסלולר

יום ד', 19 בפברואר 2020

עיסקת סלקום גולן - צעד ראשון למיזוגים בסלולר. אושר רשמית: סלקום רוכשת את גולן טלקום

 
לנוכח הזעזועים הבלתי פוסקים בענף הסלולר הסובל ממאזנים שליליים - היה ברור  כי גורלה של גולן טלקום נועד להימכר.
עתה זה קרה.
הרכישה של חברת סלקום היא המיזוג הגדול הראשון בענף התקשורת הסלולרית מאז רפורמת כחלון, שהובילה את הענף למשבר עמוק בשנים האחרונות.
 
סלקום תשלם 630-600 מיליון שקל עבור גולן המתחלקים באופן הבא: 413 מיליון שקל במזומן במועד השלמת העיסקה ו?177 מיליון שקל נוספים בתוך שלוש שנים מרגע ההשלמה - סה"כ 590 מיליון שקל. סלקום תמחל על חוב של גולן אליה בסך 130 מיליון שקל.
בנוסף, תשלם סלקום תמורות נוספות, שישולמו במזומן במועד השלמת העסקה: יתרת המזומנים שתהיה בקופת גולן במועד השלמת העסקה בניכוי חוב פיננסי.
 
סכום נוסף שתשלם סלקום יתקבל ממכפלת מספר החודשים שיחולו ממועד השלמת העסקה ועד לתום שנת 2020 בסך של כ-7.6 מיליון שקל, וכן סכומים אשר השקיעה גולן בתשתיות דור 5 במסגרת הרשת המשותפת החל ממועד חתימת מזכר ההבנות ועד מועד השלמת העסקה.
 
בכוונת הצדדים להשלים את העסקה עד לסוף השנה, כאשר אם לא יתקבלו כל האישורים שנקבעו במסגרת התנאים המתלים, תתבטל העסקה.
 
בפועל זה כישלון של חברת בזק שביקשה לרכוש את גולן תמורת 710 מיליון שקל. 
כאמור, חתימת העסקה מהווה את שיאה של שנה בה נערכו שיחות בין חברות הסלולר על מיזוגים אפשריים, כאשר שום מהלך לא התקדם. מי שהניעה את המהלכים בשוק בחודש האחרון היתה HOT, שהגישה הצעה לרכישת פרטנר ב?3.5?3.6 מיליארד שקל — הצעה שהביאה לזירוז העסקה בין סלקום וגולן.
 
מי שהוביל את החברה לרכישה היה גיל שרון שגם קיבל כ?10% ממניות גולן במסגרת הרכישה. שרון יקבל עבור מניותיו 41 מיליון שקל במזומן ותשלום דחוי של 18 מיליון שקל נוספים.
 
עובדי גולן טלקום יקבלו חלק מהתמורה של העסקה המגיעה להם בעבור אופציות שהם מחזיקים.
 
מדובר עתה בחברה מאוחדת שלה  3.7 מיליון לקוחות. ההכנסה החודשים הממוצעת למנוי בסלקום עמדה על 53.2 שקל ואילו גולן דיווחה על הכנסה חודשית ממוצעת למנוי של 49.5 שקל, כך שהמספרים די קרובים.
 
אבי גבאי, מנכ"ל סלקום מסר: "רכישת גולן תאפשר לסלקום לבצע השקעות משמעותיות בעולם התקשורת לטובת הציבור הישראלי. המצב הקשה ששורר בשנים האחרונות בשוק התקשורת מחייב פעולה שתחזק את סלקום ואת שוק התקשורת כולו."