רכישת מלאנוקס - פרורים לאוצר הישראלי

יום ג', 12 במרץ 2019
Nvidia קורפ רוכשת את חברת מלאנוקס טכנולוגיות בע"מ עבור 6.9 מילתיארד  דולר, וכך צוברת מומחיות כדי לגדול לתוך השוק הגדל של רכיבי מרכזי נתונים ותקשורת מהירה.
 
זוהי אחת מהיוזמות המוצלחות ביותר של ג'אן סאן הואנג הסיני מייסד Nvidia. שהוא  בעל עסקים של מיליארדי דולרים, שמאמין כי הגרפיקה וכרטיסי הגרפיקה הם הפתרון הנכון לעיבוד כמויות גדולות של מידע.
 
זוהי מכה למתחרים ביניהם אינטל שגילתה במאוחר את פוטנציאל תחום שבבי הגרפיקה.
 
בהודעת החברה הישראלית נאמר כי:
"הרכישה תאחד בין שתיים מהחברות המובילות בעולם בתחום המחשוב עתיר הביצועים (HPC). יחדיו, טכנולוגיות המחשוב של אנבידיה והקישוריות של מלאנוקס מניעים יותר מ-250 מחשבי על מרשימת ה-TOP500 ומשרתים את כל ספקיות שירותי הענן הגדולות ויצרניות מחשבים מרכזיות.

 

עיבוד הנתונים ועוצמת המחשוב בעומסי העבודה המודרניים של תחום הבינה המלאכותית, המחשוב המדעי וניתוח הנתונים גדל באופן אקספוננציאלי, ומציב דרישות ביצועים עצומות על מרכזי נתונים ארגוניים ו- Hyperscale . בזמן שהביקוש למחשוב גואה, התקדמות ביצועי המעבד ((CPU מאטה וחוק מור הסתיים. מצב זה הוביל לבחירה במחשוב המואץ עם המעבדים הגרפיים של אנבידיה (GPUs) עם פתרונות הקישוריות החכמה של מלאנוקס.

מרכזי הנתונים בעתיד יעוצבו כמנועי מחשוב ענקיים עם עשרות אלפי צמתים חישוביים המתוכננים בצורה הוליסטית  עם הקישוריות שלהם עבור ביצועים אופטימליים.

כחברה חדשנית בתחום קישוריות רבת ביצועים, מלאנוקס הייתה חלוצת דרך עם טכנולוגית האינפיניבנד אשר יחד עם פתרונות האית'רנט שלה נמצאת כיום בשימוש במעל למחצית  ממחשבי העל בעולם ברשימת ה- TOP500 וברבים ממרכזי נתוניםHyperscale  מובילים.

עם מלאנוקס, אנבידיה תייעל את עומסי העבודה של מרכזי הנתונים בכל מערכות המחשוב, הרשתות והאחסון להשגת ביצועים גבוהים יותר, ניצול גדול יותר ועלויות תפעול נמוכות יותר עבור הלקוחות."

 

 החברה הישראלית מדברת על מחויבות להמשיך לעבוד בארץ לפחות שנתיים ולא לפטר
עובדים (אם כי בעבר מלאנוקס דווקא צמצמה את מצבת העובדים הכוללת שלה.
מבחינת ה"תרומה הכספית" לישראל מציינת חברת המידע בלובמברג כי כ-70 אחוז מבלי המניות במאלונקס  הם אזרחים זרים לא ישראלים, בעיקר אמריקאים.
בארץ מחזיקות בעיקר במניות מלאנוקס בחלק הנותר הנותר  כלל ביטוח, מיטב דש, מנורה מבטחים, הראל וקבוצת דלק.
מנכ"ל מלאנוקס איל וולדמן מחזיק מניות בשווי של 245 מילון דולר והעובדים (בדירוג של וותק) מחזיקים ב-7 אחוז מהמניות.
מלאנוקס נטשה בזעם  בשנת 2013 את הבורסה של תל אביב.
כך שבסך הכל ההכנסות לאוצר הישראלי ממיסים  יעמדו על כמה עשרות מיליוני דולרים בלבד.