התחליף לחומת מקסיקו

יום א', 3 בפברואר 2019

 

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
בשעה שהנשיא טראמפ שובר את הראש איך להשיג מימון ענק לבניית החומה מול מקסיקו אנשי הי-
טק אולי יצילו אותו מבעיות חוסר התקציב.
אולי יש בכך לקח גם לישראל.
 
הנשיא מדבר על חומה לאורך הגבול של 1,950 קילומטר עם מקסיקו: קיר בטון בגובה 20 עד 30 מטר  גדר פלדה, שיביא למניעת הגירה בלתי חוקית, למנוע סמים בלתי חוקיים ולהפסיק את כניסתם של טרוריסטים.
 
המבקרים אומרים כי מכשול פיזי הוא מיותר ולא יעיל, והם טוענים כי הטכנולוגיה המודרנית יכולה לעשות את העבודה במקום במחיר נמוך יותר אך טראמפ מתעקש מול הקונגרס לתקצוב 5.7 מיליארד דולר עבור הקיר, בעוד הדמוקרטים מדברים על גבולות היי טק.
 
וכך הדמוקרטים חשפו תוכנית אבטחת גבול חדשה, כאשר אין כסף עבור מחסומים פיזיים לאורך הגבול בדרום ארה"ב.
 
"ראינו כי הקירות יכולים להיות מנוהרים מתחת, להחתך או למעבר דרך האוויר," נאמר  לוושינגטון פוסט. "אנחנו לא יכולים להתמקד בפתרונות ארכאיים כדי להתמודד עם בעיה מודרנית מאוד זו, רק הטכנולוגיה פועלת לאבטחת הגבול".
 
אז על מה אנחנו מדברים? מערכות קיר חכם יכול לכלול טכנולוגיות החל מלייזר אינפרא אדום משופר מצלמות, מזל"ט, חיישנים, מכ"ם,  בינה מלאכותית. יש גם טכנולוגיית הדמיה לסריקת כלי רכב עם סמים כשהם עוברים במעברי הגבול הרשמיים.
 
בין הטכנולוגיות הסבירות ביותר שניתן להשתמש בהן על הגבול במקום חומה:
 
חיישנים
חברת  Quanergy, מציגה פתרון המשתמש באור פולס למדוד מרחקים וליצור תמונות מפורטות, לסריקת התנועות. Quanergy אומרת שהמוצרים שלה יכולים לתאר את ההבדל בין אדם לבין בעל חיים.
 
בהתחשב בכך שהגבול מתמתח לאורך 1,950 ק"מ, הפרויקט עשוי לדרוש יותר מ-15,000 חיישנים. לפי מחיר משוער של 250 דולר לחיישן, תג המחיר עשוי להגיע ל -3.7 מיליון דולר, או פחות מאחוז אחד מקיר הגבול של טראמפ.
 
חברת אנדוריל, סטארט-אפ בן שנתיים, מציעה מגדלים ארוזים של חיישנים מלאים במצלמות מכ"ם, מצלמות משופרות בלייזר ואנטנות תקשורת. החיישנים, המצלמות והאנטנות יכולים לזהות חפצים במרחק של שלושה קילומטרים ולזהות את ההבדל בין אנשים לבעלי חיים, אומרת החברה.
 
הטכנולוגיות של אנדוריל וקוונרג'י עשויות לשלב את התשתיות של אלביט מערכות, חברה ישראלית אשר בונה על פי דיווחים 43 מגדלים באריזונה ובהם מכ"ם כמו גם מצלמות אור אינפרה-אדום, אשר יכולות ללכוד תמונות ממרחק של 7.5 מייל. 
 
מזל"ט
מזל"טים יכולים להשתמש בשילובים של מצלמות, לייזרים וחיישני חום. הם נבחנו גם באזורי מלחמה על ידי צבא ארה"ב ועל ידי כבאים שנאבקו בשנה שעברה באש בוערת בקליפורניה.
 
רשות המכס והגנת הגבולות של ארה"ב משתמשת במזל"טים לטיסות מעקב ליד הגבול המקסיקני.
 
"הקושי הגדול ביותר עם מזל"ט הוא ניווט המיקום שלהם בהתאם  לסימון הגבול אך הוא ניתן לפתרון", אומרים אנליטסטים.