מיקרוסופט הביסה את אמזון ותספק שירותי ענן לפנטגון

יום א', 27 באוקטובר 2019

 

 
חברת מיקרוסופט זכתה בחוזה בסך 10 מיליארד דולר לאספקת שירותי ענן לפנטגון - כך הודיע  משרד ההגנה של ארה"ב. בכך הביסה את אמזון והניצחון של ענקית התוכנה התקבל בהפתעה, שכן אמזון למועמדת המועדפת לזכייה בחוזה.
צוין כי מכרז הענן של הפנטגון, הוא הגדול בהיסטוריה של רכש ממשלתי "במכה אחת".
 
במסגרת החוזה, שמכסה תקופה של עשר שנים, תקים מיקרוסופט ותפעיל מערכת מחשוב בענן בעבור הפנטגון, שתחליף את מערך המחשוב הקיים. מדובר במהלך מפתח במודרניזציה של צבא ארה"ב, שרבות ממערכות המחשבים שלו נבנו בשנות ה-80 וה-90 של המאה הקודמת. לאורך השנים השקיע משרד ההגנה מיליארדי דולרים על מנת לתחזק מערכות אלו ולאפשר להן לתקשר זו עם זו.
 
במכרז התמודדה החברה מול ענקיות טכנולוגיה דוגמת IBM, אורקל וגוגל. אמזון נחשבה למועמדת המובילה לאור הניסיון הרב והרחב של בפיתוח והפעלת שירותי מחשוב וענן, וכן לאור העובדה שבנתה את מערכת המחשוב בענן של ה-CIA. ואולם, על התמודדותה של אמזון העיבו יחסי עוינות בין דונלד טראמפ למייסד ומנכ"ל החברה ג'ף בזוס. בזוס הוא גם הבעלים של הוושינגטון פוסט, אחד העיתונאים הביקורתיים ביותר כלפי טראמפ.  
 
"תהליך הרכישה נוהל בהתאם לחוקים ולרגולציות", נמסר בהודעה שפרסם משרד ההגנה. "כל ההצעות זכו ליחס הוגן ונבדקו בעקביות בהתאם למדדים השונים".
 
מיקרוסופט טרם הגיבה להחלטה, ואולם אמזון אמרה לניו יורק טיימס שהיא מופתעת ממנה. "AWS (חטיבת הענן של אמזון, ע"כ) היא השחקנית המובילה במחשוב בענן", נמסר.
יש הערכות כי חברות ענק כמו גוגל ואורקל יערערו על ההחלטה שהתקבלה.