מרד עובדים במיקרוסופט

יום ג', 16 באוקטובר 2018

מרד עובדים במיקרוסופט. 

במכתב לא רגיל - עובדי מיקרוסופט מתמרדים, דורשים מההנהלה לנטוש מכרז של מיליארדים שפרסם הפנטגון.

בינתיים נודע עוד על מבוכה בוושינגטון כאשר האקרים גנבו מידע רגיש של 30,000 עובדי הפנטגון

במקביל גם מנכ"ל גוגל מנסה לפייס את הפנטגון, לאחר שנטשה פרויקט מזל"טים חכמים.

במיקרוסופט קבוצת העובדים פרסמה מכתב פתוח לצמרת החברה, בו דרשה לבטל את ההשתתפות במכרז שירותי הענן של הפנטגון; לטענת העובדים, יישום כלי בינה מלאכותית  AI במערכות משרד ההגנה יהפוך את הצבא לקטלני יותר - ואין ברצונם לקחת חלק בכך. בנוסף, לדבריהם המכרז מנוגד לעקרונות האתיים שניסחה הנהלת מיקרוסופט בעצמה

על רקע זה עובדי מיקרוסופט יוצאים למאבק בהנהלה כאשר  העובדים דורשים מהנהגת ענקית התוכנה לנטוש את מכרז מחשוב הענן של הפנטגון, ששוויו 10 מיליארד דולר. זאת, משום שהם חוששים שהשתתפות בתוכנית תוביל לפגיעה בערכי החברה בכל הנוגע לשימוש צבאי בבינה מלאכותית.

לטענות העובדים, שנחשפו במכתב גלוי  להנהלה, צמרת מיקרוסופט מתעלמת מהעקרונות שבחרה בעצמה, לפיהם הפעלת יישומי AI צריכה להיות "הוגנת, אמינה, בטוחה, פרטית ומאובטחת, שקופה וניתנת למעקב". לראיית המוחים, שילוב של כלי הבינה המלאכותית של מיקרוסופט במכרז, אם תזכה בו, תהווה שבירה מוחלטת של העקרונות הנ"ל לטובת "רווחים קצרי טווח". לא ידוע כמה עובדים חברים בקבוצה המוחה, אך טענות נגד מדיניות מיקרוסופט במקרים דומים כבר נשמעו השנה מפי קבוצות בחברה.

העובדים מביאים כראיה את דברי מנכ"ל משרד ההגנה האמריקאי, שהצהיר בעבר שהיכולות שיתקבלו דרך המכרז "ישמשו להגברת הקטלניות של הפנטגון". העובדים גם השוו את התוצאות למכרז קודם בו זכתה מיקרוסופט, עבור יחידת האכיפה וההגירה (ICE) האמריקאית. גוף זה עלה לכותרות בשנה האחרונה לאחר שהפריד בין ילדי מהגרים לא חוקיים להוריהם, וכלא אותם במחנות מעצר בהוראת ממשל טראמפ.

יש אנליסטים שמעריכים  שמיקרוסופט כלל לא תזכה במכרז של הפנטגון: לפי טענות בקרב חברות טכנולוגיה אמריקאיות, המכרז נתפר למידותיה של אמזון - שהגישה אליו את פלטפורמת AWS שלה. גוגל, שהשתתפה במכרז, הודיעה בשבוע שעבר שתסיר את מועמדותה מסיבות טכניות; לחברה חסרים כלים ארגוניים שונים שמחייב הפרויקט, וככל הנראה שהנהלתה הבינה שלא תזכה במכרז שבושל מראש עבור מתחרה.