האם אפשר לפרוץ למוח האנושי?

יום ד', 7 בנובמבר 2018
 
בעתיד הלא מאוד רחוק, עלולים תוקפי סייבר לנצל שתלי זכרון כדי לגנוב, לרגל, או לשלוט בזכרונות אנושיים, או לעשות עליהם מניפולציות. מרבית האיומים הקיצוניים האלה אומנם נמצאים במרחק מספר עשורים מאיתנו,
אבל הטכנולוגיה הבסיסית כבר כאן, בדמות מכשירים לגירוי עמוק של המוח. מדענים לומדים כיום כיצד נוצרים זיכרונות במוח וכיצד ניתן לזהותם, לאחזר אותם ולשפרם באמצעות שתלים. אך אם אנו רוצים להיערך כראוי לאיומים שהם תוצר התקדמות הטכנולוגיה, מוטלת עלינו החובה לטפל בחולשות הקיימות בתוכנה וחומרה מרושתות - כך עולה מדוח חדש שפרסמו קבוצת Functional Neurosurgery  מאוניברסיטת אוקספורד, וחוקרי מעבדת קספרסקי אשר הוצג בכנס Kaspersky Next בברצלונה.
 
החוקרים שילבו ניתוח תיאורטי ומעשי כדי לחקור את החולשות הקיימות בשתלים המשמשים לצורך גירוי עמוק של המוח. המכשירים האלה, המוכרים כ- IPG-implantable pulse generators או neurostimulators, שולחים אותות חשמליים לנקודות מסוימות במוח לצורך טיפול בהפרעות כגון פרקינסון, רעד, דיכאון עמוק, והפרעה טורדנית כפייתית. הדור האחרון של שתלים אלה מגיע עם תוכנת ניהול עבור המטפלים והמטופלים, אשר מותקנת על טאבלטים וסמארטפונים מסחריים. החיבור אל השתל מבוסס על פרוטוקול בלוטות' סטנדרטי.
 
החוקרים מצאו מספר תרחישים בעלי סיכון אשר יכולים להיות מנוצלים על ידי תוקפים:
 
חשיפה של תשתית הרשת – החוקרים מצאו חולשה חמורה אחת ומספר הגדרות מדאיגות בפלטפורמת ניהול מקוונת הפופולארית בקרב צוותי ניתוח. חולשות אלו יכולות  להוביל תוקף אל מידע רגיש ואל פרוצדורות של טיפולים.
העברת נתונים לא מאובטחת ולא מוצפנת בין השתל, תוכנת הניהול והרשת עלולה להוביל להשפעה זדונית על המטופל או אפילו על קבוצת שתלים (ומטופלים) המרושתים על גבי אותה התשתית. גורם חיצוני יכול לגרום למטופל לכאב, שיתוק ואף לגנוב מידע אישי וחסוי.
איומים חדשים הנובעים מחידושים אלו כוללים מניפולציה המונית על קבוצות אנשים באמצעות מחיקה או שינוי זכרונות של אירועים או מאבקים פוליטיים. גורמי ריגול סייבר או קבוצות פשיעה, יוכלו באמצעות הטכנולוגיה לבצע גניבה, מחיקה ואף 'נעילה' של זכרונות ולדרוש תשלום כופר בתמורה לשחרורם. 
 
ועוד.
 
טיפול בנושאים הרגישים האלה הוא חיוני, שכן על פי הערכות החוקרים, במהלך העשורים הבאים חיישנים מוחיים מתקדמים יותר, והבנה עמוקה יותר של הדרך בה פועל המוח האנושי וכיצד הוא מאחסן זכרונות, יאיצו את הפיתוח של טכנולוגיה שכזו ויפתחו הזדמנויות חדשות בפני תוקפי סייבר.
 
בתוך 5 שנים, על פי ההערכות, מדענים יהיו מסוגלים להקליט באופן אלקטרוני את אותות המוח אשר מרכיבים את הזכרונות, ואז ישפרו או אפילו יכתבו אותם מחדש בטרם יחזירו אותם למוח. עשור מעכשיו, צפוי שתל העצמת הזיכרון המסחרי הראשון להופיע בשוק – ותוך שני עשורים, הטכנולוגיה תהיה מתקדמת מספיק כדי לאפשר שליטה מקיפה על הזכרונות שלנו.