שיתוק מוחות

יום א', 14 באוקטובר 2018

 

זו דעתי...

שיתוק מוחות - בשבוע שעבר פרסם  המכון למחקרי ביטחון לאומי באוניברסיטת ת"א, "מתווה אסטרטגי לזירה הישראלית–פלסטינית", שהוצג בכנס רב משתתפים.

בשאלה הגורלית החייבת להעסיק כל  יהודי וישראלי החרד לעתיד המדינה, ה"מחווה" אומר באופן ברור כי הוא מציע לחסום את המדינה הדו-לאומית שמקדמת ממשלת הימין הנוכחית.  למעשה, הממשלה מקדמת בצורה אקטיבית, באמצעות חוסר מעש, הקמת מדינה דו-לאומית פלסטינית- יהודית בשטחי הגדה המערבית.

על רקע דאגה זו חוקרי המכון והעומדים בראשו, האלוף במיל' עמוס ידלין ותא"ל במיל' אודי דקל, מנסים להעלות את מדינת ישראל על מסלול  של פתרון שהוא ראוי לשיטתם - היפרדות מקסימלית מן הפלסטינים, בין אם בהסכמה הדדית או אף בפעילות חד צדדית של ישראל.

בכל מדינה  מערבית אחרת היה ניתוח מעין זה שהוכן בעבודה כ-200 חוקרים ויועצים והוצג לגורמים רבים בחוץ לארץ, מעורר ויכוח ער.

אבל, אצלנו בישראל שתיקת הכבשים.

החל בראש הממשלה שהתעלם מן ההמלצות כליל בפגישה החפוזה והמזלזלת שקיים עם מספר עיתונאים, וכולל כלי התקשורת, חברי כנסת  ואנשי אקדמיה ופורומים ציבוריים הנוגעים בנושא.

לפני שהמתווה החשוב הזה – המנתח לראשונה מזה שנים לעומק את סכנות הקיום היהודי של מדינת ישראל - יקבר באחת המגירות ראוי שגורמים שגורל מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית חשוב להם – כולל ועדת הביטחון של הכנסת, הממשלה, מערכת הביטחון, המועצה לביטחון לאומי, וארגונים ציוניים וחברתיים יקיימו דיונים יסודיים ופתוחים בהצעה שהונחה לפתחנו.

משה שלו