להתחבר מהמוח ישירות לשרתים של גוגל

יום ב', 10 בספטמבר 2018

רדיו "מהות החיים" מביא בעקביות הרצאות מענינות שמגישה רשת הכנסים

Technology, Entertainment, Design-TED וביניהן זו של הוגה הדעות והחוקר קורצווייל  - בנושא המוח האנושי.

איך כל המנגנון המורכב הזה מתחבר למחשבים? "ובכן, המחשבים מתחילים להשתלט על השפה האנושית בעזרת טכניקות דומות לאלה של הניאו-קורטקס", מסביר קורצווייל ומספר על מחשב שניצח מתמודדים אנושיים בחידון שפה לאחר ששאב מידע מוויקיפדיה.

פעולת יחידות המוח דומה מאוד לאלגוריתמים ממוחשבים, וזה עניין של זמן עד שנגיע לפתרון הטכני של חיבור בין השניים. לטענתו, מכאן המגמה רק תלך ותתחזק, וזה יקרה במהירות. "בעוד 5-10 שנים מנועי החיפוש יהיו מבוססים לא רק על חיפוש צירופי מלים וקישורים, אלא על הבנה ממשית", הוא אומר ומדגים: "את מחפשת ידע וגוגל יעלה ויגיד: 'את יודעת, מרי, לפני חודש הבעת בפניי דאגה מכך שתוסף הגלותטיון שלך לא עובר את מחסום דם המוח. אז מחקר שפורסם לפני 13 שניות מציג גישה חדשה לגמרי לכך ודרך חדשה לנטילת גלותטיון. הבה ואסכם אותו עבורך'".

בינה מלאכותית נמצאת סביבנו בכל פינה. די להביט בשואב האבק הרובוטי או בתוצאות החיפוש של גוגל שלעתים קצת מביכות אותנו עם השאלה "האם התכוונת ל...". הפיתוחים הללו שוטפים אותנו בקצב מסחרר. רק לפני כ-15 שנים נכנס לחיינו המושג מנוע חיפוש, והיום אנחנו יכולים להיעזר בו להזמנת פיצה ולצפייה בשידור חי מהחלל.

הפיתוח הטכנולוגי הוא אקספוננציאלי, כלומר הוא לא צומח בקו ישר, אלא בצורה מעריכית, בחזקות גבוהות. אז אם להסתכל קדימה מתוך הקצב שהיה לנו עד עכשיו, קורצווייל מאמין ש"בעוד 20 שנה יהיו לנו ננו-בוטים. הם ייכנסו למוח דרך נימי הדם ועקרונית יחברו את הניאו-קורטקס לניאו-קורטקס מלאכותי בענן, ובכך יספקו הרחבה לניאו-קורטקס שלנו".

היכולת לחבר את יחידות ההיררכיה של המוח ליחידות היררכיה חיצוניות עשויה לאפשר לנו גם שיתוף מחשבות בין-מוחי ולרתום את כוח המחשבה של מיליארדים לצורך פתרון בעיות. נסו לדמיין צוות מחקר מיוחד לפתרון בעיות היקום שכולל מיליוני פיזיקאים, פילוסופים, אנשי תרבות, ביולוגים וחוקרים מכל תחום אפשרי, אשר מבצעים תהליך מחשבה מרכזי ששואב מידע מחוות שרתים ומחובר בזמן אמת לטלסקופ חלל. וכל זה מתרחש במקביל בתודעת כל המשתתפים, אשר יכולים להיות באותו הזמן בשעת ארוחת הבוקר או בטיול בפארק.

האפשרות להשתחרר מהגבולות הפיזיים של קיבולת הגולגולת יהפכו את המוח למשהו שאנחנו יכולים רק לנחש את היכולות שלו. "הניאו-קורטקס יתרחב בצורה אינסופית", מנבא קורצוויילאם התחזית הזו תתממש, המציאות שבה אנו חיים היום עשויה להיראות לנו בעוד שנים ספורות שוות ערך לתקופת המערות.