עוד ממוקשי 2019

יום ד', 27 בנובמבר 2019

 

 

 

עוד מסיכומי כשלי 2019:

שנת 2019 עמדה בין היתר בסימן  הדור החמישי בתקשורת – G5

דומה כי כולם בענף ההי-טק מתלהבים מ- 5G. הטכנולוגיה האלחוטית החדשה הזו אמורה לחולל מהפכה בדרך בה אנו מתקשרים, ומציעה אינטרנט מהיר ואמין יותר לטלפונים שלנו, ובמקביל גם לחיבור מהיר  בין מכוניות, ציוד רפואי וכל מיני שירותים אחרים ביתר קלות.

דור חדש זה מתקדם לאט לאט (למעט בישראל) ומופעל בערים כמו שיקגו, לוס אנג'לס ולונדון.

אבל עבור חברת  AT&T, זה לא הספיק. בזמן שכולם מחכים ל- 5G, ענקית הקישור האלחוטי החליטה למתג מחדש את טכנולוגיית ה- 4Gהמשודרגת שלה כ" 5GE".

אנליסטים, פרשנים ומתחרים בתעשייה טוענים שהמהלך "המתעתע" של AT&T יבלבל את כולם. ספרינט אף תבעה על הטעייה.

מסתבר שההימור של AT&T השתלם. במאי, אחד מכל שלושה אמריקאים שנסקרו האמינו שיש להם 5G. (הם לא.) 40% מהם היו בעלי אייפון, שבהחלט אין להם מכשירי אייפון של 5G, מכיוון שאפל עדיין לא התחילה למכור אף אחד.

ועוד סקנדל:

ממשלת ארה"ב ממש לא אוהבת את Huawei

Huawei, שבסיסה בסין, היא כידוע יצרן טכנולוגיות תקשורת פופולרי הידוע ביצירת ציוד רשת וסמארטפונים אמינים וזולים. אולם המהומה  בנושא Huawei גברה במהלך השנים האחרונות, בין השאר לאחר שמנהל ה- FBIכריסטופר ווארי הזהיר מפני רכישת טלפונים של Huaweiו- ZTE.

זה הוביל לכך שקמעונאים וסוכנויות ממשלתיות אסרו על הטכנולוגיה של Huawei. עוד הקיץ, הנשיא דונלד טראמפ כינה את הואוויי "איום לביטחון לאומי", אם כי ללא עדויות.

Huawei  הוכנסה לרשימת שמירה ממשלתית שמונעת מעסקים אמריקאים לעבוד עם החברה, מה שאומר ש- Huawei  עלולה לאבד גישה לשירותי המפתח ג'ימייל ולחנות האפליקציות של Google Play. החברה חשפה את מערכת ההפעלה שלה כאלטרנטיבה אפשרית.

בתוך כל אלה, סמנכ"ל הכספים של Huawei  מנג וונצ'ו נעצרה בקנדה ב- 6 בדצמבר 2018, לבקשת ארה"ב. מאז היא כלואה, ומנסה להילחם בהסגרה לארצות הברית.

 

הפריצה הפגיעה והפיצוי בשרתי Equifax

בעקבות פריצת  הפרטיות המונומנטלית  אצל  אקוויפקס, שאיפשרה להאקרים לגנוב מידע אישי של יותר מ-147 מיליון איש בשנת 2017, החברה הודיעה על הסדר המחייב אותה לחלק קנסות ותשלומים לקורבנות עד 700 מיליון דולר.

לפי תוצאות כספיות אחרונות שפורסמו  הנזק הכספי בעקבות אירוע האבטחה החמור מ-2017 - עת נחשף מידע על כמחצית מאוכלוסיית ארצות הברית של הסוכנות האמריקנית לדירוג אשראי - עצום.

הפריצה שהתרחשה בין 13 במאי ל-30 ביולי בשנת 2017 במאגרי הנתונים של הסוכנות לדירוג האשראי האמריקנית, חשפה האקרים ליותר מ-147 מיליון רשומות אישיות של אנשים, מרביתם אזרחי ארה"ב, ואירעה עקב פגמים במערכות של אקוויפקס.

ההפרה הייתה ענקית, אך הדאיגה עוד יותר מתמיד את הרשויות בשל אופי המידע שנגנב – החל משמות וכתובות מלאים, וכלה במידע על כרטיס האשראי של המשתמשים.

אקוויפקס חשפה כעת כי כלל העלויות הקשורות לאירוע, כמו גם הוצאות על IT ואבטחת מידע בעקבותיו, הגיעו ל-1.35 מיליארד דולר, וזאת לפני קנסות ואגרות משפטיות בגין תביעות שעדיין לא הסתיימו. כחלק מההסדר, אקוויפקס אמרה שהיא תציע 10 שנות  אשראי בחינם או 125 דולר במזומן. אבל, כל כך הרבה אנשים נרשמו לכסף עד כי נציבות הסחר הפדרלית נאלצה להזהיר כי קופת המזומנים שהוקצתה עשויה להידלדל עד כדי כך שאנשים שבחרו בתשלום יתקרבו לכלום.

פייסבוק מאפשרת לפוליטיקאים מודעות פוליטיות

כשמערכת הבחירות לשנת 2020 מתחממת, חברות הטכנולוגיה מתארגנות על מנת לוודא שלא יואשמו בבעיות שעלולות להתעורר.

טוויטר, למשל, אמרה שהיא תאסור על מודעות פוליטיות. גוגל אמרה כי תגביל אותם. פייסבוק, בינתיים, אמרה שהיא תאפשר למודעות מפוליטיקאים לומר מה שהם רוצים.

צוברברג אמר בדיון בקונגרס באוקטובר כי "בדמוקרטיה, חשוב שאנשים יוכלו לראות בעצמם את מה שהפוליטיקאים אומרים",  "דיבור פוליטי הוא חלק מהתחום הנבדק ביותר שקיים בעולם."

אנשים רבים לא הסכימו איתו, כולל הסנאטור הדמוקרטי אליזבת וורן ממסצ'וסטס, שפרסמה מודעה עם שקר על כך שצוקרברג תומך בטראמפ, רק כדי להבהיר את הבעיה.