פרשת ניצול מידע פנים במובילאיי

יום ב', 4 בנובמבר 2019
כנראה אין כמו ענפי ההי-טק שסודותיהם מוחזקים בישדי מעטים מלהכשל ולהכשיל בניצול ספקולטיבי של  מידע פנים.
עתה נודע כי  מקורב למייסדים/בעלי שליטה שעשוע ואבירם צפוי לחתום על פשרה עם ה?SEC
רשות ניירות ערך האמריקאית. הרשות  נמצאת במגעים מתקדמים לפשרה בתביעה נגד ד"ר ג'יימס שאול, מקורבם של מייסדי מובילאיי שחשוד שקיבל מהם מידע פנים על העסקה עם אינטל. הפשרה צפויה לכלול תשלום של מאות אלפי דולרים ל-SEC
 
על פי התביעה שהגישה ה?SEC בארה"ב נגד ד"ר שאול, הוא העביר לאחיו רוג'ר שאול מידע מוקדם על העסקה העומדת להתבצע, שאליו נחשף בשל קרבתו למייסדי מובילאיי. בסיוע המידע מד"ר שאול, כך על פי התביעה, סחרו האח ואזרח אמריקאי נוסף, לורנס קלאף, במניות וגרפו רווח אסור של 925 אלף דולר.
במקביל, אישר  ביהמ"ש  ל-SEC לחקור בארץ מקורבים למייסדים.
 
במקרים רבים מסתיימות תביעות אזרחיות שמגישה רשות ניירות ערך האמריקאית על מסחר במידע פנים בפשרות כספיות, מבלי שהנתבע מודה שמסר או סחר במידע פנים. כך  נתבע נוסף בפרשת מידע הפנים במובילאיי, פרופ' אריאל דרבסי המנוח חתם על הסדר מול ה?SEC שבמסגרתו שילם 854 אלף דולר כדי לסיים את ההליכים נגדו. 
 
"כלכליסט" מציין כי בעסקה שבמרכז הפרשה רכשה אינטל את מובילאיי תמורת 15.1 מיליארד דולר במרץ 2017. פרסום ההודעה הוביל לזינוק של 28% במחירה של מניית מובילאיי בבורסה של ניו יורק. הקרבה של ד"ר שאול לשעשוע ואבירם, כך על פי ה?SEC, הפכה אותו לצינור שדרכו דלפו טיפים על העסקה שנרקמה עם אינטל למקורביו.