יותר ערבים עובדים בהייטק

יום ד', 6 במרץ 2019
על פי דו"ח של ארגון The Inter Agency Task Force on Israeli Arab issue מספר הערבים המועסקים בהייטק הישראלי עומד על 4% מכוח העבודה בסך הכל. למרות מאמצים רבים שנעשים לשלב את המגזר הערבי בתעשייה הרי שעדיין השילוב מצוי בתהליך מאוד איטי.
 
למרות זאת, מאז 2008, יוזמות ממשלתיות ופרטיות הביאו להתקדמות בשילוב האוכלוסיה הערבית בהייטק: מ-350 מהנדסים ומתכנתים ב-2008 (שהיוו 1% מכוח העבודה הטכני באותה שנה) ל-5,000 עשור אחר כך (שמהווים 4% מכוח העבודה). במקביל, נרשמה עלייה גם בקרב הסטודנטים הערבים שלומדים את מקצועות הליבה בתחום: מ-2% בשנים קודמות ל-10% ב-2017, ועלייה במספר הסטארט-אפים שמובילים יזמים ערבים מ-0 לפני עשור ל-90 היום (מספר שמהווה עדיין 2% בלבד מסך הסטארט-אפים בישראל).
תרומה חשובה בכיון זה  נרשמת עתה לאחר שחברת התוכנה סיילספורס הקימה מרכז פיתוח בנצרת.
המרכז, בהשקעה של עשרות מיליוני שקלים, אמור להעסיק 100 מפתחי תוכנה ומהנדסים ערבים מהעיר והאזור. פתיחת המרכז היא חלק מהרכישה של חברת דאטורמה הישראלית בכ-850 מיליון דולר. כל המפתחים יהיו חלק מצוות הפיתוח שלה
 
"כלכליסט" מוסר כי המרכז יפעל במקביל למרכז של החברה בתל אביב ואמור להעסיק בעתיד עד 100 מפתחים. כיום יש במרכז כ-15 מפתחים. לאחר הרכישה של סיילספורס את חברת דאטורמה הישראלית בכ-850 מיליון דולר, כל המפתחים שם יהיו חלק מצוות הפיתוח שלה.
 
לדטורמה, שנוסדה ב-2012 על ידי אפי כהן ורן שריג, 17 משרדים ברחבי העולם ו?400 עובדים. הפעילות שלה מתנהלת כיחידה נפרדת וכמרכז הפיתוח המרכזי של סיילספורס בישראל, שעד לרכישה של החברה הישראלית העסיק עשרות עובדים בלבד.
 
סיילספורס היא ענקית תוכנה אמריקאית המתחמה בתוכנות ענן ומספקת מערכות תוכנה לניהול קשרי לקוחות. החברה נסחרת כיום בשווי שוק של 121 מיליארד דולר (לאחרונה בחנה החברה גם את רכישת חברת התוכנה הישראלית קליק סופטוור, אך פרשה מהמו"מ).
 
יצוין כי כיום קיימים בנצרת מספר מרכזי פיתוח של חברות הייטק מובילות: מיקרוסופט פתחה מרכז פיתוח בעיר ב-2016 שמעסיק כיום עשרות רבות של עובדים; וגם אמדוקס מחזיקה בעיר מרכז פיתוח גדול; וכן פועלת בעיר חממת NGT.