בישראל מהססים - באירופה מטילים מס על חברות הי-טק בינלאומיות

יום א', 29 בדצמבר 2019

בשעה שבישראל מהססת הממשלה לגבי גבייית מיסים מחברות הי-טק בינלאומיות - באירופה מתקדמים בכיוון זה.

מגזין "גלובס" מוסר כי איטליה תצטרף בימים אלה  לצרפת ותטיל "מס דיגיטלי" על ענקיות הטכנולוגיה העולמיות, למרות אזהרות חריפות מצד ממשלת ארה"ב להימנע מכך. הפרלמנט האיטלקי אישר את החוק, הכלול בתקציב המדינה לשנה הבאה, ואמור להניב לה מאות מיליוני אירו בהכנסות חדשות. גם מדינות אחרות, כמו אוסטריה, בריטניה וספרד, מתכננות חוקים עצמאיים כדי להילחם במה שהן תופסות כהתחמקות ממס של חברות כמו פייסבוק, אמזון, אפל ואלפבית (חברת האם של גוגל). צעדים אלה מעמיקים את העימות בנושאי סחר וכלכלה עם ארה"ב, שהן בסיס הפעילות של חברות אלה. החוק באיטליה צפוי להיכנס לתוקף ב-1 בינואר 2020, אם לא יהיו שינויים של הרגע האחרון, ואמור להוסיף להכנסות המדינה האיטלקית כ-600 מיליון אירו כבר בשנה הבאה. הוא נועד להתמודד עם מדיניות המס של ענקיות הטכנולוגיה הגלובליות, שאמנן פועלות בכל מדינות האיחוד האירופי אך משלמות מסים רק במדינות המציעות את מדיניות המס הנוחה להן ביותר - כמו לוקסמבורג, הולנד או אירלנד. המשמעות המעשית היא שהן משלמות מסים מזעריים - אפל שילמה למשל עד לאחרונה לממשלת אירלנד מס של 50 אירו על כל מיליון אירו שהרוויחה באיחוד.

האיחוד האירופי ניסה לגבש גישה מאוחדת כלפי הסוגיה, שתמנע מהחברות לפנות ל"מקלטי מס" בתוכו, אולם עד כה חילוקי דעות בין המדינות - והעובדה כי כל החלטה באיחוד צריכה להתקבל פה-אחד - הובילו למבוי סתום. ארה"ב, מצדה, מנסה לקדם הסכמות בינלאומיות בנושא באמצעות ארגון ה-OECD, אולם גם בפורום זה אין התקדמות משמעותית.

זו הסיבה שמדינות שונות באירופה, בין השאר בלחץ ציבורי כמו מחאת "האפודים הזוהרים" בצרפת, פועלות כעת באופן עצמאי כדי למסות את ענקיות הטכנולוגיה. בגלל הקושי לברר מה הוא בדיוק הרווח של החברות במדינה מסוימת - בין השאר משום שהן מפעילות מרכזי פיתוח דורשי-משאבים המשמשים את השוק הגלובלי באחדות מהן - החליטה הממשלה האיטלקית, כמו הצרפתית לפניה, למסות באופן גורף את הכנסות החברה באותה המדינה. החוק קובע כי יוטלו 3% מס על הכנסות כל חברה בעלת הכנסות גלובליות של יותר מ-750 מיליון דולר, שלפחות 5.5 מיליון מהם מגיעים מאיטליה.