לקראת מיסוי מיוחד באירופה על חברות בינלאומיות

יום ה', 22 במרץ 2018
הנציבות האירופית חשפה צעדים רדיקליים למיסוי חברות טכנולוגיה  עם פעילות גדולה של הבינלאומיות במדינות החברות בה. המגמה המרכזית תאפשר למדינות בתוך האיחוד האירופי לגבות ביעילות מס רווח שנוצר בתוך גבולותיהן, ללא קשר אם לעסק המדובר יש משרד שם. 
לפי כלל זה, חברה תהיה חייבת במיסוי מיוחד אם יהיו לה יותר מ -100,000 משתמשים, הרוויחה יותר מ -7 מיליון יורו בשנה, או בעלת יותר מ -3,000 "חוזים עסקיים עבור שירותים דיגיטליים" בתוך המדינה. 
 
הנציבות מקווה שמיסוי חדש זה יעצור חברות מניתוב רישום ההכנסות למדינות עם חוקי מס נוחים יותר.

"הכללים המקדימים שלנו אינם מאפשרים למדינות החברות שלנו להטיל מס על חברות דיגיטליות הפועלות באירופה, כאשר יש להן נוכחות פיזית קטנה או לא קיימת כאן", אמר פייר מוסקוביץ, הנציב האירופי לעניינים כלכליים ופיננסיים, מיסוי ומנהגים. "זה מייצג חור שחור גדול יותר עבור המדינות החברות, כי בסיס המס נשחק, ולכן אנחנו מביאים סטנדרט משפטי חדש כמו גם מס ביניים".

הוועדה רואה בכך פתרון לטווח ארוך, ולכן היא מציעה גם מס ביניים לא שגרתי שיחול על הכנסות, ולא על רווח שנוצר בתוך האיחוד האירופי. באופן ספציפי, זה יחול על שטח פרסום מקוון, מכירת מידע המשתמש, ו"פעילויות מתווך דיגיטלי"  המאפשרים למשתמשים למכור מוצרים ושירותים אחד לשני. 

זה יחול רק על חברות גדולות, מהכנסות מעל 750 מיליון יורו ברחבי העולם ו -50 מיליון יורו בתוך האיחוד האירופי. הצעת מס מחזור של שלושה אחוזים תביא  על פי הנציבות, לייצר 5 מיליארד אירו עבור חברי האיחוד האירופי.

"אנחנו מעדיפים כללים מוסכמים ברמה העולמית, כולל ב- OECD", אמר סגן נשיא אירופה לאירו ולדיאלוג חברתי, ולדיס דומברובסקיס. "אבל את כמות הרווחים כרגע היא  untaxed צריכים בדחיפות להביא את כללי המס שלנו לתוך המאה ה -21."