תוכנית הגנת סייבר לאומית

יום ה', 21 בנובמבר 2019
בכנס בנושאי אבטחה וסייבר שנערך באוניברסיטת באר שבע   הציג יגאל אונא, ראש מערך הסייבר הלאומי את תוכנית "חלון ראווה".
 
"זוהי מערכת לאומית חדשה אשר נמצאת בשלב הפיילוט ואנו מקווים להפכה למבצעית בקרוב.  המערכת מיועדת לניהול סיכונים ולהערכת מוכנותם של ארגונים במשק ובממשלה אל מול איומי הסייבר. המידע יגיע מהארגונים עצמם וממדדים חיצוניים בלתי תלויים.  המערכת מייצרת  תמונת מצב, שעון בזמן אמת ומספקת המלצות קונקרטיות להעלאת חומות הגנה ומידע לגבי חולשות ופירצות שיש לסגור במהירות תגובה גבוהה".
 
אונא הוסיף כי בתחום הגילוי וזיהוי של תקיפות וחולשות,  מפעיל מערך הסייבר הלאומי בפארק ההייטק בבאר שבע מרכז לדיווח ולסיוע לאירועי סייבר בחיוג חינם 119, אשר מאויש באנשי מקצוע 24/7. "כל אדם או ארגון אשר חש מאוים או מותקף בהקשר של סייבר יכול להרים טלפון בכל שעות היממה ולקבל מענה אנושי וסיוע.  אנו מקבלים מאות פניות ביום וזהו כלי מצוין לזהות מוקד של חולשה או תחילתה של פריצה או תקיפה כזו או אחרת".
 
אונא התייחס עוד למהפכת הבינה המלאכותית וציין כי למדינת ישראל פוטנציאל להיות מובילה עולמית בתחום, "בינה מלאכותית משנה את כללי המשחק בסייבר בכל הקשור לאיומים, מהירות ונפח פעילות, יכולות וזירת לוחמה חדשה, יכולת לחקות התנהגות אנושית ולעקוף מערכות הגנה. עוד היא  תאפשר יכולות שעשויות לקצר טווח  ולזהות חולשות באופן מהיר במיוחד. אם פעם דובר על שבועות וימים, זה מצטמצם לעניין של שעות".
 
נתי (נתנאל) כהן, מנכל משרד התקשורת התייחס להיערכות המשרד לעידן הבא של הדור החמישי ואמר בכנס: "מרכז הכובד של המשרד עבר ממיקוד במחירים שפויים למשקי הבית, להובלת תשתיות תקשורת במדינת ישראל לעידן הבא של סיבים אופטיים ודור 5. תרבות הצריכה בישראל מכפילה את עצמה בכל שנת עבודה ואנו צריכים להתאים את עצמנו ואת הטכנולוגיה ובהתאם מכינים תשתיות לצרכים העתידיים של משקי הבית בעוד עשור. לפני שנה סיכמנו על שלושת הוקטורים המרכזיים - סיבים אופטיים, 5G וIPV6. אנחנו לקראת סוף מכרז דור 5 בישראל, כאשר מדברים על רוחב פס של 100 מגה סימטרי ושימוש נרחב בIOT". כהן הוסיף ואמר כי השימושים בדור החמישי הם מאד נרחבים שיובילו לשינוי באורחות החיים שלנו בצורה דרמטית – תיירות, חקלאות, בריאות, תחבורה וכו' ולכן המדינה חייבת לרשת את עצמה לאורכה ולרוחבה עם סיבים אופטיים.
 
למרות דבריו של כהן, עדיין מרחפת עננה של אי וודאות סביב מודלים עסקיים שיאפשרו לספקים/משקיעים  להחזיר את ההשקעה בתשתיות. בעולם עדיין מנסים מודלים שונים, כאשר בארץ פלאפון מקדימה את המתחרות וכבר הקימה אגף חדשנות שמטרתו לספק למשקיעים הסברים איך עושים כסף מדור 5.
 
במהלך הכנס סיפר פרופסור רון פולמן מאוניברסיטת בן גוריון כי באוניברסיטה הקימו מפעל שבבים קוואנטי יחיד במינו בישראל: "באוניברסיטת בן גוריון יש מרכז קוואנטי עם מעל חמישים חוקרים ועשר מחלקות. בין היתר, מייצרים בבאר שבע שעונים אטומים מבוססי אטומים קרים, לטובת אקיוביט בירושלים- פעם ראשונה בארץ. בן גוריון היא האוניברסיטה היחידה בארץ המייצרת שבבים למזעור טכנולוגיה קוואנטית. אולי היחידה בעולם שבנתה מרכז למטרה כזו. לכן, חברות מהעולם פונות אלינו למזעור הטכנולוגיה. גם חיל האוויר האמריקני והצי פנו אלינו. גם המאיץ בג'נבה ביקש מאתנו שבבים".