זהירות - סכנה לתשתיות לאומיות

יום ה', 17 בינואר 2019

מאת ד"ר הראל מנשרי- ראש תחום סייבר במכון טכנולוגי חולון

 

סין שואפת להעצים את מקומה ותפקידה העולמי - הפעילות הסינית מוכוונת ע"י צרכים כלכליים ומסחריים, ומנהיגיה משכילים לנצל חולשות בשווקים ובמדינות בעולם, במטרה להשתלט עליהם ולקשור אותם באופן תלותי לסין, תוך הפעלת תכניות פעול המורכבות וארוכות טווח, אשר מוצאות לפועל באופן דייקני, לעתים תוך שימוש במניפולציות.

הצמיחה הכלכלית המהירה מחייבת את הסינים לחפש חומרי גלם מכל הסוגים בכל קצוות תבל. העקרונות המנחים את הממשל הסיני בתהליך הם מניעת תלות במדינות מהן היא מייבאת את חומרי הגלם, ולכן הסינים משקיעים משאבים רבים בהקמה, 

סין מקיימת תכנית ארוכת טווח להשגת "שליטה אלקטרונית עולמית" במסגרת "תכנית 2050", שתאפשר יכולת שליטה ושיבוש תשתיות המידע של אויבי סין. בכירים אמריקאיים ביניהם ראש המודיעין הלאומי, דן קואטס, הצהירו בשנה האחרונה כי סין מתמקדת בתקיפות סייבר מול גורמי הממשל הפדרלי בארה"ב, וכי פעילותה מסוכנת לא פחות מזו של רוסיה. "סין מתכננת ופועלת ליום שאחרי המחר, בעוד שמדינות אחרות דוגמת רוסיה, פועלות היום וחושבות לכל היותר על המחר".

העובדה כי 90% מהמחשבים האישיים בעולם מיוצרים בסין, בשילוב עם היותו של רכיב ריגול פוטנציאלי חלק מהציוד עצמו, מעוררים קושי ממשי באיתורו וכתוצאה מכך, לסין אפשרויות נרחבות לביצוע פעולות ריגול.

מכיוון שחלק מפעולות מערכת הביטחון מבוצעת על ידי חברות פרטיות אשר מפתחות מערכות מסווגות, ניתן לכוון את פעולות הריגול לעובדי החברה אשר מייצרת את המערכת. בשנים האחרונות, ישנה מגמה המעודדת לנקוט צעדים בכדי למנוע ריגול סיני בישראל. כך לדוגמה, השב"כ מנע מחברת טלפונים סיניים גדולה להשתתף במכרז לאספקת תשתיות למערכות תקשורת בישראל.

רק בחודש האחרון נערך לראשונה דיון בקבינט בנוגע לבעלות זרה על משאבים בישראל, בעיקר לאור לחץ אמריקאי.

על הנהגת המדינה להיות ערוכה ומוכנה לאפשרות של פנייה סינית לניצול הזיכיון ארוך הטווח להפעלת הנמל בחיפה, לשם יצירת בסיס לוגיסטי סיני נוסף – גם בים התיכון, שיהווה את התשובה הסינית לפעילות הרוסית ולפעילות של ארה"ב באזור. יש לשים לב, שכשהסינים משתלטים על תשתיות, החוזים הם ארוכי טווח, מתוך כוונה להופכם לקבועים לתמיד.

פעילות הממשל הסיני מוכוונת אסטרטגיה רבת שנים קדימה ומחייבת התמודדות אסטרטגית שתשים דגשים שונים לנושאים דוגמת עלויות הקמת תשתיות וטכנולוגיה, בעלויות של תאגידים ושיתופי פעולה, לעומת הנזק ארוך הטווח שעלול להיגרם מהמצאות גורמים אלו בשליטה של גורמים סיניים.