אי בהירות כיצד יחולקו 1.5 מיליארד השקלים שיעביר האוצר להייטק

יום א', 5 באפריל 2020
אי בהירות וחוסר פרוט כיצד יחולקו 1.5 מיליארד השקלים שיעביר האוצר להייטק
 
בהודעת מסגרת נאמר כי חצי מיליארד שקל יועברו לרשות החדשנות עבור חברות הזנק, חצי מיליארד שקל לחברות בינוניות עם מחזור של מתחת ל-400 מיליון שקל בשנה. לגבי חצי מיליארד השקלים 
 
לכאורה, אגף התקציבים במשרד האוצר מקצה 1.5 מיליארד שקל לתעשיית ההייטק בישראל, מתוך תוכנית החילוץ של המשק בגובה 80 מיליארד שקל (שמורכבים מחלק מענקים ובעיקר הלוואות מהבנקים לעסקים).
 
מבטיחים כי  רשות החדשנות תזרים מיידית 650 מיליון שקל להייטק כמענה ראשוני להתמודדות עם המשבר.
אנשי האוצר טוענים כי "הענף היחידי שמקבל טיפול נפרד הוא ענף ההייטק; להייטק יש מאפיינים ייחודים והוא חשוב מאוד למדינת ישראל. חיפשנו פתרון לשלוש קבוצות בהייטק הישראלי: חברות גדולות, חברות הזנק (סטארט-אפים) וחברות בינוניות.
 
"כחצי מיליארד שקל יוקצה לרשות החדשנות עבור חברות הזנק במטרה לפתח מסלול ייחודי עבור חברות בשלבים מוקדמים. הבעיה הגדולה היא בחברות בינוניות שפחות מגיעות לרשות לבקש מענקים ומצד שני יש להן בעיה לפנות לקרן הלוואות, מאחר והן לא עומדות בכל הקריטריונים. עבור חברו אלו אנחנו נקים קרן של כחצי מיליארד שקל שתשמש לערבות עבור השקעות. הערבות תהיה להשקעות של גופים מוסדיים בישראל אשר יעבדו בשיתוף עם הקרנות השונות המשקיעות כיום בחברות ההייטק".
לדברי גורמים באוצר, "המינוף של חצי מיליארד שקל לחברות הבינוניות יכול להיות הזדמנות למנף סכום זה להשקעה של כ-5 מיליארד שקל. החברות הגדולות שיש להן מחזור של מעל ל-400 מיליון שקל, נאפשר להן לקחת הלוואות מתוך הקרן של העסקים שעומדת על 8 מיליארד שקל. חצי מיליארד שקל נוספים נמצאים בדיונים על אופן ההקצאה שלהם בשיתוף הרשות לחדשנות".
 
בכיר בתעשיית ההייטק אמר ל"כלכליסט" שהיחס שמקבל הקטר של המשק הישראלי הוא ביזיון - מתוך תוכנית של 80 מיליארד שקל רק 1.5 מיליארד שקל . לדברי אותו בכיר שהיה בשיחה, ממשלת ישראל מתעלמת מהפגיעה האנושה בתעשיית ההייטק שאמורה להוציא את המשק הישראלי מהמשבר הקשה שבו היא נמצאת. "אם רק לחשב את כוחה היחסי של התעשיה בתוצר הגולמי, הרי שהיה מגיע לתעשייה לפחות 8 מיליארד שקל, אם לא הרבה יותר. התעשייה נמצאת כרגע במשבר עמוק".