משבר הקורונה: שליש מחברות ההייטק בישראל שוקלות לפטר עובדים

יום ב', 16 במרץ 2020

חמישית מחברות ההייטק הישראליות צופות שמגפת הקורונה תגרום להן פיגורים במשימה  למלא את יעדי התקציב השנתיים שלהן עבור 2020 כולה, כך לפי סקר מקיף של קרן ויולה הישראלית. ויולה דגמה 135 חברות הייטק כדי לספק תמונת מצב עדכנית על ההייטק הישראלי.  

כחמישית מהחברות (19%) צופות אי עמידה ביעדים השנתיים, אולם 14% נוספות צופות אי עמידה ביעדים לשני הרבעונים הראשונים, כך שבתמונה כוללת מדובר בשליש מההייטק המקומי. 55% מהחברות עדיין לא צופות השפעה על היעדים.

האם עובדי הייטק צריכים לדאוג למשרות שלהם? 53% מהחברות לא מתכננות פיטורים, אבל 5% כבר החלו לפטר עובדים ושליש - 33% - מתכוונות לפטר אבל טרם החלו בהליך. חמישית מהחברות - 21% -  מתכוונות לבצע שינוי בשכר, אבל טרם עשו זאת.

הסקר התייחס גם לשאלת העבודה מהבית ומצא כי 51% מהחברות מציעות אפשרות של עבודה מהבית, 21% מחייבות לעבוד מהבית והשאר מחייבות עדיין חלק מהעובדים להגיע למשרד. מרביתן -72% - אומרות שהחברה מוכנה לתקופה ארוכה של עבודה מהבית.

עם זאת, יש נושא אחד שמרביתן טרם התמודדו איתו והוא הורים לילדים שאינם יכולים להמשיך לעבוד כרגיל, כאשר מערכת החינוך כולה מושבתת. 64% מהחברות ענו שאין להן פתרון לנושא, 21% אמרו שהן מתכוונות להמשיך לשלם גם לעובדים הללו בשלב זה, 9% מציעות פתרון בדמות ימי עבודה קצרים יותר להורים.

החברות נשאלו גם על נושא השיווק ו-45% ענו שכבר ביצעו שינויים בתקציב השיווק, 34% מתכוונות לבצע שינוים כאלה ואצל השאר אין עדיין תוכנית. בנוסף, שני שליש מהחברות מתכוונות להתחיל להקפיא חוזי עבודה מול ספקים או שכבר עשו זאת.