42 מדינות מאמצות עקרונות חדשים בתחום הבינה המלאכותית

יום ו', 14 ביוני 2019
 
המדינות החברות ב- OECD ובמדינות השותפות (כולל ישראל) אימצו רשמית את הסט הראשון של הנחיות המדיניות הבין-ממשלתית בנושא בינה מלאכותית (AI), והסכימו לעמוד בתקנים הבינלאומיים שמטרתם להבטיח שמערכות AI מתוכננות להיות חזקות, בטוחות, הוגנות ואמינות.
 
36 המדינות החברות ב- OECD, יחד עם ארגנטינה, ברזיל, קולומביה, קוסטה ריקה, פרו ורומניה, חתמו על עקרונות ה- OECD בנושא בינה מלאכותית באסיפת הוועידה השנתית של הארגון, שהתקיימה  בפאריס והתמקדה השנה בנושא "רתימת המעבר הדיגיטלי לפיתוח בר קיימא". בהוראת צוות מומחים, שהוקם על ידי יותר מ-50 חברים מממשלות, אקדמיה, עסקים, חברה אזרחית, גופים בינלאומיים, הקהילה הטכנולוגית ואיגודים מקצועיים, העקרונות כוללים חמישה עקרונות מבוססי ערכים עבור הפריסה האחראית של AI מהימן וחמש המלצות למדיניות ציבורית ולשיתוף פעולה בינלאומי. העקרונות מכוונים להנחות ממשלות, ארגונים ויחידים בתכנון וניהול מערכות AI באופן שמציב את האינטרסים של האנשים תחילה ולוודא כי המעצבים והמפעילים יהיו אחראים לתפקוד תקין שלהם.
 
"אינטליגנציה מלאכותית הופכת את הדרך שבה אנו חיים ועובדים, ומציעה יתרונות יוצאי דופן עבור החברות והכלכלות שלנו. עם זאת, היא מעלה אתגרים חדשים וגם מזינה חרדות ועניינים אתיים.
מצב זה מחייב אחריות של הממשלות על מנת להבטיח שמערכות AI מתוכננות באופן שמכבד את הערכים והחוקים שלנו, כך שאנשים יוכלו לסמוך על בטיחותם ופרטיותם ", אמר מזכ"ל ה- OECD, אנג'ל גוריה. "עקרונות אלה יהיו נקודת התייחסות גלובלית עבור AI מהימן, כך שנוכל לרתום את ההזדמנויות שלו באופן שיספק את התוצאות הטובות ביותר עבור כל." 
 
ההנחיות לגבי אתיקה ו-AI אמינה יהיו חלק בדיון בכנס G20 הקרוב של מנהיגים ביפן. 
 
אף על פי שאינם מחייבים מבחינה משפטית, עקרונות ה-OECD הקיימים בתחומי מדיניות אחרים הוכיחו השפעה רבה בקביעת תקנים בינלאומיים ומסייעים לממשלות לעצב חקיקה לאומית. לדוגמה, הנחיות שמירת הפרטיות של הארגון, אשר קובעות מגבלות לגבי איסוף ושימוש בנתונים אישיים, מבוססות על חוקי פרטיות רבים ומסגרות בארצות הברית, אירופה ואסיה. עקרונות ממשל תאגידי של ה- G20, שנתמכו על ידי ה- G20, הפכו למבחן בינלאומי עבור קובעי מדיניות, משקיעים, חברות ובעלי עניין אחרים העובדים על מסגרות מוסדיות ורגולטוריות של ממשל תאגידי.