בסיס נתונים פתוח לעסקאות

יום ג', 17 ביולי 2018

מאת דוד דניאלי *

(המאמר המלא מתפרסם במגזין ובאתר "שרשרת האסםפקה")

 

מהי טכנולוגיית הבלוקצ'יין? כיצד היא עובדת והאם היא לא יותר מאשר Buzzword   טכנולוגי חדש?

מבחינה טכנולוגית, בניגוד לבסיס הנתונים הסטנדרטי שהוא בסיס נתונים "מרכזי" המותקן על מחשב אחד (שרת) מולו כל המשתמשים עובדים בהתאם להרשאות, טכנולוגיית הבלוקצ'יין מאופיינת בשלושה דברים:

הדבר הראשון - בלוקצ'יין זה בסיס נתונים "פתוח" שכל אחד ממשתמשי הרשת יכול לגשת אליו ולבצע בו טרנזקציות (עסקאות) מול כל אחד אחר בהתאם לכללים שנקבעו מראש וגם לצפות בכל הטרנזקציות האחרות שבוצעו על ידי כל אחד אחר ממשתמשי הרשת. בנוסף, כל אחד יכול להוסיף טרנזקציה אבל אף אחד לא יכול למחוק אותה. במידה ויש ניסיון על ידי אחד המשתתפים לבצע טרנזקציה שהיא בניגוד לכללים, הרשת לא תאפשר לבצע אותה.

הדבר השני - בלוקצ'יין זה בסיס נתונים "מבוזר" כאשר משמעותו של "הביזור" הוא בכך שלכל משתתף ברשת יש "העתק" של בסיס הנתונים בעמדת המחשב שלו וכל "ההעתקים" בכל המחשבים מסונכרנים כל הזמן כך שלכולם יש את אותה הגירסה בדיוק. 

הדבר השלישי - לבלוקצ'יין יש גורם מאשר הנקרא "כורה" (Miner). תפקידו של הכורה הוא לוודא שהעסקה מתבצעת לפי הכללים ברשת. "כורה" זה מחשב (בפועל זה מספר מחשבים רבי עוצמה) שמתחיל "לעבוד" כאשר נוצרת עסקה חדשה. הכורה סורק את כל "ההעתקים" של בסיס הנתונים שעל כל המחשבים ברשת כדי לוודא ששני הצדדים לעסקה עובדים לפי הכללים. במידה והעסקה תקינה "הכורה" מאשר אותה ואז לא ניתן יותר לשנותה.  במידה והכורה "גילה" שהעסקה לא תקינה -לדוגמה אני רוצה לבצע תשלום של 100 שקל אבל יש לי רק 60 שקל, אז העסקה תידחה.

מבחינה עסקית, בסיס הנתונים המבוזר הוא מעין "פנקס רישום" או "ספר חשבונות" עבור משתמשי הרשת שלא בהכרח מכירים אחד את השני, לא כל שכן שיש להם אמון אחד בשני אך יש להם מטרה משותפת: לעשות עסקים אחד עם השני בצורה יעילה מהירה ובעלויות נמוכות. 

כל אחד ממשתמשי הרשת יכול "לרשום" את הפעולה (עסקה) שהוא רוצה לבצע "ומישהו" מאשר ("הכורה") שהפעולה בוצעה על פי הכללים (או שהפעולה נדחת). הפעולה נרשמת ב"בלוק" המתעד בתוכו את פרטי העסקה - מי עשה מה. "הבלוק" מקבל חותמת זמן וקוד המקשר אותו "לבלוק" הבא שהוא הצד השני של העסקה וכך נוצרת שרשרת בלוקים (בפועל זו שרשרת האספקה) המחוברים ביניהם בצורה חד ערכית ומכאן השם של הטכנולוגיה Blockchain.

------------------------------------------

דוד דניאלי, מעל 20 שנות ניסיון בתהליכים עסקיים ומערכות מידע. מהנדס תעשייה וניהול, תואר שני במנהל עסקים - התמחות בתפעול. מוסמך SAP-ERPבתכנון ויישום תהליכים.

054-744-0080

davidd@seagalbpe.com

www.seagalbpe.com