משבר קיום בחברת החלל הפתוח

יום ו', 3 באפריל 2020

 

סופטבנק נסוגה מעסקת Wework אדם נוימן נשאר עם החובות. 
הקבוצה החליטה לסגת מכוונתה לרכוש מניות של חברת חללי העבודה בשווי 3 מיליארד דולר.
 
ועדת הדירקטוריוןשל החברה מסרה שהיא "מופתעת ומאוכזבת" מכך שסופטבנק נסוגה מהרכישה, ושבכוונתה לבדוק את האפשרויות המשפטיות שעומדות לרשותה לנוכח הפרת הסכם לכאורה שהיה תלוי באוויר.
 
ההודעה נמסרה על ידי ועדת דירקטוריון של חברת שיתוף חללי העבודה מה שמהווה מכה לבעלי המניות, כולל לאדם נוימן המייסד-השותף של החברה ומנכ"לה לשעבר (בתמונה מימי האופוריה) שקיווה למכור את כל המניות שבידיו.
 
כפי שפורסם ב-SoftNews  הציע קונצרן פיננסי סופטבנק היפני, שכבר היה בעל המניות העיקרי של WeWork, לקנות את המניות כחלק מתוכנית להצלת החברה, אשר נסוגה מההנפקה שתכננה בסתיו שעבר והגיעה למחנק  ללא כסף מזומן.
 
מה גם שמאז תחילת התפשטות מגיפת הקורונה לפני כמה שבועות, חלליה של WeWork נותרו ריקים כמעט לחלוטין, מה שהעלה ספקות לגבי הביקוש לנכסים שלה לאחר שתושג שליטה במגפה.
 
לפני כשבועיים איימה סופטבנק, שכבר השקיעה מיליארדי דולרים ב-WeWork, לסגת מרכישת המניות, בין היתר עקב החקירות הממשלתיות בנוגע לחברה. התשלום של סופטבנק עבור המניות לא היה אמור ללכת ישירות ל-WeWork, אלא לבעלי המניות שמכרו אותן.
 
כפי שפרסם נוימן בכל כלי התקשורת כמה פעמים WeWork חוכרת שטחי עבודה בהיקף עצום ומשכירה אותם לפרילנסרים, עסקים קטנים ותאגידים. אך עלות החכירה והוצאות המרת החללים האלה לחללי עבודה, מגיעות למיליארדי דולרים. הנטל הכלכלי של החברה היה צפוי אף לעלות השנה, בעוד החברה ממשיכה להתרחב בקצב מסחרר, ופותחת חללים חדשים שכבר התחייבה להחכירם.
 
מנכ"ל סופטבנק מסיושי סן התלהב מחזונו של נוימן לגבי WeWork, שהתמקד ביצירת חללי עבודה שיתופיים בהם עמיתים יוכלו לשתף פעולה ביתר יעילות ולספוג יותר השראה. אך נוימן סולק למעשה מן  החברה בשנה שעברה לאחר שמשקיעים החלו לבקר את סגנון הניהול האישי/בזבזני שלו ואת העסקאות הפרטיות שעשה עם החברה, שהיוו ניגוד עניינים מצידו.
 
כאמור עם פרסום ההודעה ועדת הדירקטוריון אמרה שהיא "מופתעת ומאוכזבת" מכך שסופטבנק נסוגה מהרכישה, ושבכוונתה "לבדוק את האפשרויות המשפטיות שעומדות לרשותה"