לקראת הכרעה בתביעת אורקל נגד גוגל

יום ב', 18 בנובמבר 2019
בית המשפט העליון בארה"ב הודיע עתה כי ידון בתיק זכויות יוצרים בסך מיליארדי דולרים בסכסוך בין ענקיות הטכנולוגיה גוגל ואורקל שנמשך עוד משנת 2010.
 
בית משפט לערעורים פדרלי בשנת 2018 קבע כי השימוש של גוגל בתוכנת ג'אווה של אורקל חרג מגבול השימוש ההוגן. פסק הדין ביטל החלטה שניתנה לטובתה של גוגל בשנת 2016. גוגל ערערה על התיק לבית המשפט העליון לאחר שבית המשפט לערעורים הפדרלי סירב לחזור על המקרה. אורקל ביקשה בעבר פיצויים בסך 8.8 מיליארד דולר.
 
אורקל תבעה את גוגל בשנת 2010 בגין טענות להפרת  זכויות יוצרים והפרות פטנטים "בעזרת"  השימוש שלה בשפת התכנות ג'אווה באנדרואיד, כיום מערכת ההפעלה הניידת הפופולרית ביותר בעולם. אורקל השיגה את הזכויות על ג'אווה כאשר רכשה את חברת Sun Microsystems.
 
גוגל אמרה כי על פי חוקי שימוש הוגן היא לא צריכה רישיון לתוכנת הקוד הפתוח.
 
"אנו מברכים על החלטת בית המשפט העליון לבחון את המקרה ואנחנו מקווים שבית המשפט מאשר את חשיבותה של פעולה הדדית בין תוכנות לתחרותיות האמריקאית", אמר קנט ווקר, סגן נשיא בכיר לענייני גלובליות של גוגל, בהצהרה בדוא"ל ביום שישי. "מפתחים צריכים להיות מסוגלים ליצור יישומים על פני פלטפורמות ולא להיות נעולים בתוכנת חברה אחת."
 
אורקל, עם זאת, אומרת ששימוש הוגן איננו דרך לתאר את האופן בו גוגל ניצלה את  Java.
 
דבורה הלינגר, דוברת של אורקל, הצהירה  בדואר אלקטרוני כי "אנו מאמינים כי בית המשפט ידחה כל נימוק המתיר העתקה מילולית של כמויות עצומות של קוד תוכנה, המשמשות לאותה מטרה תוך הפרת המקוריות. "זה לא 'טרנספורמטיבי', ובוודאי שלא שימוש הוגן."