לומניס מפטרת עובדים

יום א', 22 בדצמבר 2019
חברת לומניס, הפועלת בתחומי אסתטיקה רפואית וניתוחים מבוססי אנרגיה (לייזר, אור, RF וכדומה), התחילה בתהליך של פיטורים ורה-ארגון לקראת מכירתה הצפויה לקרן BPEA.
לומניס היא חברה פרטית ישראלית בע"מ העוסקת בפיתוח וייצור של מכשור רפואי בטכנולוגיית לייזרהבזק אור (IPL) וגלי רדיו. מטה החברה, הכולל את משרדי החברה, מעבדות, אולמות ייצור ומחסנים, שוכן ביקנעם. יו"ר החברה מאז 2006 הוא הראל בית און ומנכ"לית החברה מאז מאי 2012 היא ציפי עוזר-ערמון.
 
העיסקה אמורה להיסגר בחודשים הקרובים. לקראת המיזוג יש חששות לפיטורי עובדים שהביאו לברורים בין ההנהלה לנציגות העובדים.
 
לומניס מעסיקה כיום יותר מ-500 עובדים בישראל ויותר מ-1,000 עובדים בעולם. החברה מסרה בתגובה: "החברה אינה עוצרת או מקטינה או מעבירה את הפעילות בארץ, אלא מגדילה אותה. החברה מעת לעת מתאימה את תמהיל הפעילות שלה, ובהתאם לכך נדרשו כמה התאמות פרסונליות. החברה ממשיכה במרץ לגייס עובדים בישראל בהתאם ליכולות הנדרשות".
 
 
לפני כחודש הודיעה קרן XIO, הבעלים של לומניס, על כוונתה למכור את החברה לקרן Baring Private Equity Asia הסינית לפי שווי של יותר ממיליארד דולר לחברה. זאת, בהמשך לפרסומים קודמים על הכוונה למכור את החברה במחיר מעט נמוך יותר לקרן CVC הבריטית - עסקה שבסופו של דבר לא יצאה לפועל.
 
XIO רכשה את לומניס לפי שווי של 520 מיליון דולר ב-2015. החברה נסחרה אז בנאסד"ק, ובעלי המניות הגדולים בה היו קרן ויולה והאחים עופר. המטרה המוצהרת של XIO, קרן אירופית עם שלוחות  באסיה, היתה למכור את החברה לפי שווי כפול מזה שבו נרכשה, והמכירה הנוכחית תאפשר זאת.
 
החשש/ הוא כי  כחלק מסיום המשא ומתן, לומניס "משפצת" את עצמה לקראת המכירה, באמצעות פיטורי עובדים וסגירה של כמה פרויקטי פיתוח פחות מבטיחים - בעיקר בתחום האסתטיקה הרפואית. ייתכן כי כחלק מהעסקה, תעביר החברה גם חלק מפעילותה מישראל לאסיה.
 
לומניס היא חברה ישראלית ותיקה, בעלת שלוש חטיבות פעילות: תחום הטיפולים האסתטיים (שמוצריה הראשונים היו בתחום הסרת השיער בלייזר), תחום ניתוחי העיניים ותחום הניתוחים הנוספים באמצעות לייזר. החברה מנוהלת על ידי ציפי עוזר-ערמון.