חשד שהאקרים רוסים התערבו גם במשאל העם בבריטניה

יום ש', 15 באפריל 2017

עוד לא תמו החקירות  בחשדות כי ממשלת רוסיה בראשת פוטין התערבה בבחירות לנשיאות בארצות הברית, וכבר עולה שאלה דומה לגבי אנגליה.

ממצאים חמורים פנימיים של הפרלמנט הבריטי שהממשלה הבריטית חולקת עליו – קובעיםך כי יש אפשרות שאתר הרישום להצבעה בממשל העם בשאלת הברקזיט נפל קורבן להתקפה של "מעצמה זרה."
התגלה כי ב-7 ביוני 2016, ימים ספורים לפני ההצבעה, קרס האתר שבו יכלו מצביעים להירשם להצבעה. העמדה הממשלתית הרשמית היא שהאתר קרס כתוצאה מעומס יתר: נרשם מספר שיא של אנשים שביקשו להצביע – יותר מחצי מיליון ביקרו באתר באותו היום. הוועדה הפרלמנטרית, עם זאת, טוענת שאין להוציא מכלל אפשרות התקפת DDoS רחבה באמצעות בוטנטים.
לשני הצדדים אין כל כך ראיות: האתר לא שמר את הרישומים שלו.
 
עם זאת, יו"ר ועדת הבחירות אמר שבשעתו, הממשלה הביעה חוסר רצון בולט לבחון את הסיבות לקריסה, על אף שהיא אילצה את הממשלה להאריך את הרישום ביומיים נוספים.
 
חברים בוועדת הבחירות ציינו שהם הביעו חשש מפני קריסה בשל עומס, ושנציגי הממשלה הבטיחו להם פעם אחר פעם שמה שקרה בפועל לא יכול לקרות. הוועדה הפרלמנטרית העירה שבעוד שהתפיסה בבריטניה ובארה"ב של לוחמת סייבר היא תפיסה טכנית בעיקרה, בעוד שברוסיה וסין "משתמשים בגישה "היפנותית"  שנשענת על פסיכולוגיית המונים כדרך לנצל אנשים. המשמעות של ההבנה השונה הזו של מתקפת סייבר על התערבות בבחירות ובמשאלי עם היא ברורה."
 
האם רוסיה חיבלה אקטיבית בהצבעה על הברקזיט, בכך שמנעה מאנשים להרשם להצבעה? כנראה שלא נדע, אלא אם מישהו ברוסיה ידליף משהו. אבל אם כן, ההשלכות הן עצומות: הברקזיט נתן רוח גבית לדונלד טראמפ, ואף שזה הפסיד בספירת כלל הבוחרים, יש טוענים כי הברקזיט השפיע על עשרות אלפי הבוחרים שקיבלו את הסיסמה "אמריקה תחילה".