המשבר בפרטנר כסמן שלילי לענף כולו

יום ג', 12 בנובמבר 2019
הידיעות על ה"בריחה"  של המליארדר חיים סבן מפרטנר הן רק סימפטום למשבר החמור בענף כולו.
 
לפי המאזן לרבעון השלישי של חברות הסלולר סלקום הציגה רווח של מיליון שקל בלבד. אך החברה מציגה תזרים חופשי של 34 מיליון שקל לרבעון, ואולם אחרי תשלומי ריבית של 50 מיליון שקל ברבעון, החברה נמצאת בגרעון תזרימי ומגדילה את החוב.
 
בפרטנר עושים מאמצים לייצר תמונה חיובית. לפעי להטוטי המאזן היא הרוויחה 26 מיליון שקל, ירידה של למעלה מ-50% מהתקופה המקבילה.
 
החברה מכירה בהכנסה רישומית של שמונה מיליון שקל לרבעון בגין מכירת 50% מהרשת להוט מובייל (הסכם PHI בתחילת 2016). המגזר הקווי, אותו מגזר שאחראי לפעילות הטלוויזיה והסיבים, ירד ברווחיות בהשוואה לרבעון המקביל. 
 
כלל הפעילות הקווית הניבה לה רווח תפעולי של 16 מיליון שקל, לעומת 18 מיליון שקל ברבעון המקביל. ללא ספק תוצאה מאכזבת ביותר (גם אצל סלקום תופעה דומה) המעידה על כך שפעילות הטלוויזיה והסיבים אינה מייצרת רווח תפעולי כלל.
 
בנוסף, פרטנר דיווחה על תזרים חופשי של 70 מיליון שקל לרבעון, או 62 מיליון שקל לאחר תשלומי ריבית. לכאורה תזרים מזומנים גבוה יחסית לענף, ואולם גם נתון זה נדרש להסבר חשבונאי. פרטנר אינה מציגה את ההשקעות ב-PHI בסעיפי ההשקעה שלה. מדובר בהשקעה שהסתכמה ברבעון הנוכחי בכ-30 מיליון שקל.
ניתוח מראה גם על הרעה במצב התזרימי הריאלי של החברה.
 
פלאפון מחקה מיליון מנויים בשנה. ב-2016, כאשר "גלובס" חשף את הבעייתיות של מספרי הלקוחות בפלאפון והטיל בהם ספק, נאלצה פלאפון לתקן את המספרים ודיווחה על המחיקה הראשונה. כבר אז קינן  הספק שהמחיקה אינה מלאה.
 
פלאפון נהנית מהכנסות מימון מבזק (28 מיליון שקל מתחילת השנה), ואין לה כמעט חוב. בנוסף, היא היחידה שבגלל בזק אימצה את תקן ה-IFRS16 החשבונאי, מה שמשפר את ה-EBITDA (רווח תפעולי לפני פחת והפחתות) שלה לעומת מתחרותיה שלא אימצו את התקן.
 
על רקע ממצאים מדאיגים אלה במאזני חברות הסלולריה  מובן למדי מדוע  קבוצת סבן שבשליטת איש העסקים היהודי-אמריקני חיים סבן יוצאת מהאחזקה בחברת התקשורת פרטנר. שבע שנים אחרי שרכש את השליטה בחברה, מוותר סבן על המניות ועומד למסור אותן לתאגיד הענק האצ'יסון מהונג קונג. סבן יוצא מפרטנר עם הפסד כולל של 175 מיליון דולר, כ-25 מיליון דולר לשנה.
 
קבוצת סבן רכשה את השליטה בחברה לפני כשבע שנים בשילוב של הון עצמי והלוואה מהאצ'יסון. מאז שנעשתה ההשקעה המשבר בשוק התקשורת צבר תאוצה ממספר החלטות רגולטוריות, והגברת התחרות בתחום.
 
כמו כל חברות הסלולר הגדולות גם פרטנר סובלת מתהליך מתמשך של שחיקת הכנסות בתחום הסלולרי עקב התגברות התחרות והורדות המחירים על ידי המפעילות הווירטואליות. החברה מנסה להתגבר על השחיקה באמצעות הרחבת הפעילויות למגזרים נוספים ביניהם המגזר הקווי והטלוויזיה כשבמיגזר הקווי היא מספקת שירותי אינטרנט על גבי תשתיות בזק ושירותי טלוויזיה על בסיס סיבים אופטיים.