יום האור הבינלאומי באונ' בן גוריון

יום ד', 5 ביוני 2019

 

בשנת 2015 הכריז ארגון אונסק"ו על שנת האור, לרבות  טכנולוגיות מבוססות-אור,  והעלה למודעות את ההישגים השונים של מדע האור והיישומים החשובים שלו. באותה שנה נרשמו  13,000 פעילויות שנערכו  ב-147 מדינות ופנו לקהל יעד של כ- 100 מיליון איש. כדי להמשיך את המסורת הכריז ארגון אונסק"ו בשנת 2016 על ה- 16 למאי כיום האור הבינלאומי. "הסיבה לבחירה במועד זה נעוצה בעובדה שהניסוי הראשון בלייזרים שצלח, התרחש בתאריך זה בשנת 1960" אומר פרופ' אדריאן שטרן, ראש היחידה להנדסת אלקטרואופטיקה ופוטוניקה, באונ' בן גוריון.

אוניברסיטת בן גוריון לקחה חלק פעיל בשנת האור, ב- 2015 וערכה אירועים רבים להעלאת המודעות וציון הנושא. בחודש מאי השנה פתחה האוניברסיטה במסורת חדשה של ציון יום האור הבינלאומי באמצעות יום עיון מושקע שעניינו אור, בהובלת פרופ' אדריאן שטרן. "האור משפיע על חיינו בכל היבט שניתן לחשוב עליו, פוטוניקה נחשבת לטכנולוגיה המאפשרת של המאה ה- 21 בדומה למעמד שהיה לאלקטרוניקה במאה ה- 20. למעשה, הציפיה היא לכך שבמאה ה-21 כל הטכנולוגיות תהינה מבוססות על פוטוניקה" אמר פרופ' שטרן.

ביום העיון שהתקיים לאחרונה באוניברסיטה התקיימו 17 הרצאות בפני קהל של כ- 70 משתתפים סקרנים. "מרבית ההרצאות ניתנו ע"י חוקרים צעירים שלנו אשר הציגו את עבודות המחקר שלהם, ובין ההרצאות המוזמנות היתה הרצאה של ד"ר אבנר ספרני,  ראש צוות אלגוריתמים בחברת KLA, אשר נתנה גם חסות לאירוע, והרצאה של פרופ' מוטי שגב מהטכניון, חתן פרס ישראל לפיסיקה וכימיה."