האח הגדול - עתה ויכוח על מצלמות שוטרים

יום ד', 10 ביוני 2020

 

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
אחרי שאולי נפטרנו מעולן של מצלמות וחיטוטי השב"כ באיפה אנו ומה אנו עושים עולה על הפרק שאלת המצלמות המוצמדות לשוטרים.
המבקרים אומרים כי  המצלמות האישיות עשויות  להוסיף דין וחשבון למשטרה. אולם הן עלולות  לגרום להשפעה מצמררת על הדיבור החופשי בהפגנות.
 
בעבר כאשר המשטרה בחו"ל ואף בארץ נקטה באלימות כלפי אנשים בהפגנות מחוקקים קראו לרפורמות כולל דרישה לקצינים להפעיל את מצלמות גופם במהלך הפגנות.
 
הנימוק:  רבים מהמקרים המראים על ברוטליות של המשטרה עומדים בסתירה לחשבונות רשמיים של אכיפת החוק על האירוע , מה שמביא לדרישה גבוהה יותר של אחריות ושקיפות. 
אולם ספקנים של מצלמות צמודות אישיות  על ידי המשטרה אינם משוכנעים כי הטכנולוגיה תעזור למשטרה בהפגנות, והם מעוררים חששות כי מצלמות גופות בהפגנות יכולות לשמש כלי מעקב נגד אנשים המפעילים את זכויותיהם לדיבור חופשי. 
 
ולכן באחרונה בכמה ערים מרכזיות, ביניהן סיאטל, בוסטון, ניו יורק ומיניאפוליס, קיימת מדיניות ספציפית נגד הקלטות המשטרה עם מצלמות גוף בהפגנות.
המפגינים דאגו זה מכבר למעקב בהפגנות, הטוויסט האחרון הוא השימוש המשטרתי בטכנולוגיה כמו זיהוי פנים ומעקב מדיה חברתית כדי לזהות אנשים בהמונים . שימוש במצלמות גוף ככלי מעקב במחאה מאיים על פרטיות האנשים ועלול להשפיע על מצוקת הדיבור החופשי.. 
 
מאידך  אכזריות המשטרה בכמה מאות מאות הפגנות בארה"ב הראתה את הצורך בהקלטות בהפגנות. ועתה בערים כמו סיאטל  ראש העיר מתכנן להוציא צו חירום המחייב את הקצינים להפעיל מצלמות גוף בהפגנות. רפורמות המשטרה הארצית קוראות גם הן  מצלמות גוף חובה .
 
אנדרו גוטרי פרגוסון, מחבר הספר "עלייתו של ביג דאטה פוליסינג" ופרופסור למשפטים באוניברסיטת מחוז קולומביה, אמר  "אותם מתחים יתקיימו במצלמות גוף בהפגנות. מי יכול לשלוט עליהם? מי יראה את הקטעים?"
 
עו מגלים באחרונה כי  מצלמות גוף שנישאו על ידי אנשי המשטרה יותר ויותר שימשו על ידי קצינים כראיה נגד חשודים ולא כמטרת שקיפות.