שוב נדחה מכרז דור 5

יום ה', 21 בנובמבר 2019
 
בפעם השלישית השנה דוחה משרד התקשורת דוחה את הפעלת המכרז דור 5.
זאת לאחר שחברות התקשורת הודיעו למשרד התקשורת כי לא יגשו למכרז הקמת רשת האינטרנט
המהירה בשל כשלים שלא טופלו.
 
ישראל מפגרת מאד לעומת ארצות המערב בהתקנת דור 5 - הדור הבא של רשת הסלולר שתספק קצבי העברת נתונים מהירה.
משרד התקשורת הכתיב למעשה כי שש חברות תקשורת יכולות לגשת למכרז, במבנה של שלוש קבוצות, על פי חלוקת הרשת הקיימת כיום: סלקום יחד עם גולן טלקום ו?we4G, פרטנר עם HOT מובייל ופלאפון לבדה.
 
אבל בפעם נוספת החברות הודיעו למשרד התקשורת כי אין בכוונתן לגשת למכרז בתנאים הנוכחיים  שאינם מביאים נתונים ברורים לגבי ההשקעות הנדרשות, תנאי השירות עזרת הממשלה ועוד.
 
נודע כי מאות בקשות לפרטים הגישו החברות לוועדת המכרזים במשרד התקשורת, וכ?300 נדחו. 
עוד באמצע חודש יולי האחרון פרסם משרד התקשורת את המכרז להקמת רשת האינטרנט המהירה. במשרד מעריכים כי משך ההקמה יעמוד על חמש שנים והעלות לכלל החברות תעמוד על 2 מיליארד שקל.
חברות התקשורת טוענות כי מהמאזנים שלהן ומהמצב הקשה בפועל עולה כי  הכנסות החברות נשחקות, הרווח כמעט ולא קיים וההכנסה החודשית הממוצעת ממנוי (ARPU) בירידה מתמדת. המשבר, על רקע חוסר ודאות רגולטורית וכלכלית, הוביל את החברות הגדולות בענף לגל פיטורי עובדים נרחב. נוכח המצב בחברות התקשו להבין כיצד יוכלו לעמוד בתשלומים הגבוהים כולל אגרות התדרים הנדרשים מהן.
 
כאמור, חברות התקשורת, מלבד פלאפון, נדרשות לגשת למכרז בשותפות, על פי חלוקת הרשת הקיימת היום. "לא ישבו וחשבו מה זה אומר ששתיים או שלוש חברות צריכות לגשת יחד ולפעול כאחד", אומר אחד הגורמים, "מאוד קשה להגיע להסכמות ביןחברות מתחרות".
 
ועוד, רצועת התדרים העיקרית סביבה ייסוב המכרז היא ה?700 מגה הרץ, כאשר רק 30 מגה מתוכה פנויים לשימוש. צה"ל יקבל 5 מגה מתוכם, והם יהיו בשימוש משותף עם אחת המפעילות.
 
ממשרד התקשורת נמסר: "מטרת מכרז דור 5 להציב את מדינת ישראל בחזית הטכנולוגיה העולמית. המכרז נבנה בהתאם למטרות שהוצבו במשרד התקשורת, שיפור הרשתות הקיימות ויצירת פרישה ראשונה של דור 5. המכרז בנוי באופן שמעודד השקעות, באמצעות תמריצים והטבות כלכליות ולוקח בחשבון את תנאי השוק העכשוויים. בתוך כך ועדת המכרזים בוחנת את בקשות החברות להבהרות נוספות".