קרן פרמירה מנסה לרכוש שוב את NDS בחמישית מחיר

יום א', 29 באפריל 2018
קרן פרמירה מנסה לרכוש שוב את NDS בחמישית מחיר
 
מאיר אורבך כתב  "כלכליסט" מביא ידיעה בלעדית האומרת כי חברת סיסקו תרכוש את NDS בזול.
חברת NDS, שנוסדה בירושלים ב?1988 ומפעילה בה מרכז פיתוח, צפויה להחליף ידיים בימים הקרובים. החברה העוסקת בפיתוח פתרונות תוכנה לטלוויזיה, נשלטת על ידי קרן פרמירה ורופרט מרדוק שייפרדו ממנה ברווח של מאות אחוזים. את העסקה יוביל ג'יי. פי מורגן
 
ל”כלכליסט” נודע שקרן ההשקעות פרמירה עומדת לרכוש את הפעילות של NDS מחברת סיסקו כשש שנים לאחר שמכרה לה אותה. על פי הערכות, סכום הרכישה יעמוד על מאות מיליוני דולרים וייתכן שיגיע עד למיליארד דולר.  
הסיפור המוזר הוא שב?2012 מכרה פרמירה, שהיתה מבעלי השליטה, את NDS לסיסקו בתמורה ל?5 מיליארד דולר, בעסקה שנחשבה לגדולה ביותר מסוגה באותה שנה.
בינתיים נודע כי סיסקו תפטר  150 עד 200 מעובדיה בישראל בניגוד להבטחות היו"ר שלה בביקור בישראל.
 
החברה שקנתה סיסקו התמקדה באבטחת מידע לטלוויזיה בכבלים ובלוויין ונחשבת עד היום למובילה בתחום. החברה שאותה תרכוש פרמירה, במידה שתושלם העסקה, רחוקה מאוד מהחברה שהיא מכרה לסיסקו בשנת 2012. אז NDS היתה רווחית, הכניסה כמיליארד דולר בשנה, והעסיקה כ?1,300 עובדים בישראל ועוד מספר דומה ברחבי העולם. הנהלת החברה היתה יציבה עם שורה של מנהלים שעבדו בה לאורך שנים, בהם אייב פלד, יו"ר החברה והמנכ”ל שלה; רפי קסטן, שניהל את הפעילות בישראל; ויוראי פלדמן שניהל את הפיתוח של החברה. כולם עזבו את החברה שאותה הובילו כבר מזמן. כיום ההערכות הן שסיסקו מעסיקה ב?NDS בירושלים כ?700—800 עובדים לכל היותר.
 
מאז 2012 רכישת הענק לא הצליחה להצדיק את עצמה עבור סיסקו, ואף נתפסה בעיני רבים כיקרה מדי וכמיותרת. מנכ”ל ויו"ר סיסקו צ'אק רובינס מנסה לשמור על תחרותיות החברה שלו, משום שעסקי הרשתות מתרחקים מהפעילויות מבוססות החומרה שפעם שלטו בתעשייה וסייעו לה להפוך לאחת הגדולות בתחום הרשתות.
 
בעבר עשתה סיסקו מאמצים רבים כדי לשלוט בתעשית הטלוויזיה העולמית, כאשר רכשה לצד NDS גם את סיינטיפיק אטלטנה שהובילה את תחום הממירים. אבל כניסת נטפליקס והנהירה לשידורים ברשת הפכו את התמיכה של הכבלים והלוויין לנטל עבור החברה. הפעילות אמנם ייצרה לה הכנסות ורווחים, אבל לא היתה קשורה לעתיד המבוסס על תוכנה, ענן ורשתות.
 
עובדי NDS נפגעו משינוי הכיוון שהחלה לעבור סיסקו, שהחליטה על אסטרטגיה חדשה שהרחיקה אותה מפעילות הטלוויזיה המסורתית בכבלים או לוויין, ונתנה עדיפות לענן, לסייבר ולתקשורת. שינויים אלה הפכו את החברה הירושלמית לפרת מזומנים שהכניסה, על פי הערכות, כמיליארד דולר בשנה לסיסקו, אבל לא גובשו כל תוכניות לפתח אותה מעבר לכך.
 
אם תושלם עיסקת המכירה הרי שענקית הטכנולוגיה מסן חוזה בקליפורניה תישאר בישראל עם כ?500 עובדים בלבד ומרכז פיתוח משמעותי הרבה פחות מאשר היה בעבר. בביקורם בישראל הדגישו גם ג'ון ציימברס, המנכ”ל והיו"ר לשעבר של סיסקו, וגם צ’אק רובינס, המנכ”ל והיו”ר הנוכחי, את מחויבותם לישראל. הקטנת מרכז הפיתוח של NDS בישראל בצורה כה משמעותית תקטין גם את חשיבותו כלפי החברה העולמית.