בית בהדפסה תלת ממדית

יום ב', 6 במרץ 2017

עדיין לא הוכח אם מדובר בגימיק או בפתרון מהיר וזוללבנייה טרומית.

מדובר באימוץ השיטה להדפסת תלת מימד לנישת הבנייה, מה שמעיד על כך כי אם הניסוי יצליח גם בשלב המימוש נוכל להזמין בית שיודפס מראשיתו ועד סופו במדפסת תלת מימד ובעלויות קטנות.
 
חברת אפיס-קור (Apis Cor) בשיתוף פעולה עם חברת הפיתוח פיק (PIK) הציגה לאחרונה בית בגודל של 38 מטר רבוע שנבנה כל כולו במדפסת תלת מימד. האבטיפוס נבנה ברוסיה בדצמבר האחרון והושלם לאחרונה. החברה בחרה להדפיס מבנה בעל צורה מעגלית וזאת כדי להדגיש את הגמישות הטכנולוגית שניתן להגיע אליה.
 
תוצאת תמונה עבור ?(Apis Cor)?‏
 
התקשורת מדווחת כי  תהליך ההדפסה נמשך כ-24 שעות באמצעות מדפסת תלת מימד שנראית כמו מנוף קטן שהניח את שכבות הבטון בזו אחר זו. ישנם כמה חלקים במבנה שלא נעשו באמצעות המדפסת כמו הגג, חלונות ובידוד הבית שנוספו מאוחר יותר ידנית.
העלות הכוללת של הפרוייקט מוערכת בקצת יותר מ-10,000 דולר, לא כולל רהיטים ומכשירי חשמל כמובן.
 
גובהה של המדפסת 3.1 מטר, אורכה 5 מטר ומשקלה 2 טון. בניגוד לפרויקטים דומים אחרים שנעשו בעבר, הפרויקט ברוסיה נעשה כל כולו באמצעות מדפסת אחת ובשטח עצמו. את המדפסת ניתן להעביר לאתר הבנייה בחלקה האחורי של משאית כמו כל כלי מכני כבד אחר.
יצוין כי, כמה חברות בעולם מפתחות כיום טכנולוגיה כזאת, שמאפשרת להדפיס שלד של מבנה מבטון באמצעות רובוט ענק, ואף ערכו ניסויים. בשיטה החדשה, קובץ ממוחשב של בית מוכנס לתוכנת מחשב והרובוט מזריק רצועות בטון באופן ישיר ואוטומטי. עם זאת הדפסת הבתים נותנת בשלב זה מענה לשלד בלבד ולא פותרת היבטים רבים כמו קונסטרוקציה, חומרי גמר דוגמת טיח או קרמיקה, אינסטלציה ועוד אלמנטים בסיסיים הנדרשים למגורים.