מי יקנה חשמל פרטי

יום ד', 13 בנובמבר 2019

לקראת רכישת חשמל מיצרנים פרטיים תוך חסכון משפחתי לא גדול.

רשות החשמל ומשרדי הממשלה סיכמו את הפרטים: כבר בחודשים הקרובים יוכלו כ-40 אלף בתי אב להתנתק מחברת החשמל ולהתחבר לספק עצמאי. החיסכון הצפוי יכול להגיע למאות שקלים בשנה
 
עתה נראה סוף סוף כי תוכנית ההתנתקות מהמונופול הממשלתי יוצאת החודש רשמית לדרך. רשות החשמל סיימה לגבש עם משרדי האנרגיה והאוצר את מסגרת הכללים החדשה למכירת חשמל מתחנות כוח פרטית ישירות למשקי אב ולעסקים קטנים.
 
התוכנית המלאה תופץ בקרוב רשמית בצורה של שימוע, במטרה לקבל את הערות השחקנים השונים בשוק לפני יציאה למהלך כולל.
 
ההערכות הן שכבר בינואר הקרוב תגובש הרגולציה הסופית, ובמהלך 2020 יוכלו לקוחות שונים להתנתק מחברת החשמל ולהתחבר לספק אחר ועצמאי. מדובר בפיילוט שיכלול כ-30 עד 40 אלף בתי אב לתקופה של עד שנתיים, ובמהלכן הספק יחויב לתת ללקוח את המחיר - התחרותי - המוזל שהציע תוך העמדת ערבויות של מיליוני שקלים מול המדינה. המטרה היא שעם סיום הפיילוט ב-2021 ייפתח משק החשמל לכמה מאות אלפי בתי אב נוספים.
 
 מרשות החשל נמסר כי במשק החשמל יש כיום כ-10 גופים שמחזיקים תחנות כוח פרטיות. כוח הייצור הפרטי כבר מגיע לכשליש מכלל הצריכה במשק, אולם מגבלות רגולטוריות מנעו עד היום ממשקי בית לרכוש חשמל מוזל, וההטבה נשארה בבלעדיות של בעלי עסקים גדולים או צרכני חשמל כבדים שיכלו להתנתק מחברת החשמל ולרכוש לעצמם חשמל מוזל בהנחה של עד 10% מתעריף החשמל הרשמי. ל"ממון" ול-ynet נודע כי לפחות שתי תחנות כוח גדולות מבקשות להיכנס לתחום, ומנהלות מגעים מול רשות החשמל כדי להצטרף למיזם.
 
במשרדי הממשלה מעריכים שהחיסכון השנתי המינימלי שיוכלו משקי הבית להפיק מהמהלך יעמוד על כ-8%-10% בחודש, בדומה להנחה שמקבלים גופים עסקיים.
 
ספק יוכל לתת הנחה לא מוקבלת בחוק גדולה יותר בתעריף החשמל, עד ל-15% או 20% פחות מהתעריף הרשמי.
 
צוין כי כדי לקבל חשמל מוזל חייבת להיות אפשרות לקרוא את המונה מרחוק, כלומר שבבית הלקוח יוצב מונה דיגיטלי. מדובר במונה משוכלל ושונה מהותית ממוני "המחוגה" שמותקנים ברוב בתי האב בישראל. לכן, קהל היעד הראשוני שיפנו אליו הוא בעלי המונים הדיגיטליים החדשים. לפי רשות החשמל, כיום מותקנים במשק החשמל מונים רציפים בעלי אפשרות לקריאה מרחוק אצל כ-36 אלף צרכנים ביתיים ועוד כ-15 אלף מונים נמצאים אצל צרכנים תעשייתיים ומסחריים.
אם אין בבית מונה דיגיטלי,  יש אפשרות להיכנס לתוכנית בהקנה עצמאית של  מונה כזה. במשרדי הממשלה טוענים כי מדובר בעלות של כ-70 דולר למונה חכם.
 
 ספק שיספק את החשמל חייב לתת  שירות מלא, כלומר להחזיק מערך שירות לקוחות, מערך תשלומים ויכולת לספק ללקוח חשבוניות מדי חודש. לכן, ההערכה היא שחברות בעלות מערך שירות לקוחות מוכח ייכנסו לתחום, למשל חברות הסלולר. חלק מהן כבר רוכשות חשמל מוזל מתחנות כוח פרטיות, והן יוכלו למכור עודפים למשקי הבית או לרכוש עוד חשמל במחיר מוזל, ואז לשווק אותו למשקי הבית בהנחה.