המחשב הטוב לתלמיד

יום א', 26 באוגוסט 2018
יותר בתי ספר ויותר תלמידים נצרכים כיום למחשב נייד - Laptop  כתחליף למחשב השולחני 
 
יצוין כי בשוק מצויים מחשבים ניידים במחיר של 1000שקל ופחות ועד 3500 שקל - ויותר.
לדעתנו ניתן בהחלט לרכוש לתלמיד מחשב במחיר הזול לנוכח הדרישות המוצגות לו.
 
המפרט שביקשנו לבדיקה היה כזה: מחשב תחליף שולחני,  עם מעבד i3-i5, ארבעה או שמונה גיגהבייט זיכרון 
היקרים:
 
HP, שלאחרונה התפצלה לשתי חברות וכעת יש בה חברה למוצרים צרכניים וחברה למחשוב ארגוני, מציעה  מחשב מסדרת Pavilion (דגם ab205nj) שהוא נאה (מחיר: יקר סביב 3,600 שקלים). הוא עם  מקלדת מלאה, כלומר, יש גם ערכת מקשי ספרות נפרדת, בדיוק כמו במחשב נייח.
    
 אייסר מציעה דגם בשם Aspire E5 (סביב 2,700 שקלים) וגם היא הציגה בשנים האחרונות עיצובים נועזים לצד פונקציונליות, משטח ההצבעה של אייסר הוא הטוב מכולם. אייסר כללה במחשב שלה משטח הצבעה גדול, מצופה זכוכית ומדויק מאוד, בדומה למה שניתן למצוא במחשבים של אפל. 
 
ועוד הצעה יקרה: 
אסוס עם ה-X55 (סביב 2,800 שקלים) 
 
תצוגה וקול
ללנובו יש יתרון של מסך HD מלא, לעומת המחשבים הזולים יותר של אסוס ואייסר שמגיעים עם רזולוציה נמוכה יותר. ל-HP יש רזולוציה של 1366X768 בלבד.
 
מבחינת תצוגה, המסך של אייסר מאוד בהיר ונעים לצפיה, של לנובו הוא חד ועם צבעים נעימים ומאוזנים, אבל של HP הכי רווי וצבעוני.
 
ביצועים
בסוגיית הביצועים בשעה ש-HP ולנובו משווקות כבר מחשבים עם מעבדי הדור הששי של אינטל, סקיילייק, המחשבים של אסוס ואייסר, הם מהדור החמישי. בשני המקרים מדובר ב-i5 x200, 
למרבית ההפתעה התגלה כי בחלק מהמבחנים, המעבד מהדור החמישי התעלה על המעבדים מהדור הששי. כלומר, הדור הקודם הפגין ביצועים טובים או כמעט זהים לאלה של מעבדי הדור החדש .
 
אם אתם מחפשים מחשב די יקר, שישרת אתכם לצרכים משרדיים כמו גלישה ועיבוד תמלילים לצד קצת משחקים ושיחות וידאו, אבל פחות אכפת לכם מחוויה קולנועית, לכו על האייסר Aspire E5. הוא עולה כמעט אלפיה פחות מהמתחרים (2,700 שקלים) מה שהופך אותו לבעל יחס עלות/תועלת חסר מתחרים, והוא מחשב מוצלח וטוב לעבודה, במיוחד משטח ההצבעה המשובח שלו.
    
המקום השני הוא לנובו. זהו מחשב מעוצב מוח, והיחיד בסקירה עם תאורת מקשים אחורית, כך שלמי שעובדים על מחשב בלילה ולא רוצים אולי להפריע לבני הזוג הישנים במיטה, זוהי בחירה עדיפה. 
 
אבל אם אתם מחפשים סוס עבודה שימלא היטב את כל הצרכים  של מחשב ביתי אחד למשפחה, לכו על ה-HP Pavilion. המחיר שלו למעשה זהה לזה של הלנובו (כ-3500 שקלים שניהם).
הוא משמעותית חזק יותר בביצועיו מאחרים, הן מבחינת כוח עיבוד והן מבחינת חיי סוללה, מגיע עם שלוש שנות אחריות ובנוי לתלפיות. הוא בהחלט שווה את הכסף שלכם אם אתם מחפשים נייד שהוא תחליף שולחני.
 

ועוד שיקולים  וההצעות הזולות

:
תלמידי תיכון יכולים להסתדר עם מחשב סטנדרטי למבוגרים, אך גם עבורם כדאי להעדיף מחשבי 13.3 אינץ' או 14 אינץ', ששוקלים פחות משני ק"ג. למחשבי 15.6 אינץ' יש מסכים גדולים יותר וגם חלל פנימי שמאפשר התקנת כרטיסי מסך חזקים שמריצים משחקי תלת ממד כבדים - אך גם גופם כבד יותר.

תצורהישנן שלוש תצורות מחשבים בשוק - לפטופ רגיל, לפטופ היברידי בו המסך מתנתק מיחידת המקלדת ומתפקד כטאבלט, ולפטופ היברידי בו ציר המסך מאפשר לסובב ולשטח אותו על תחתית הגוף ליצירת מעין מחשב לוח.

התצורה הראשונה היא הפונקציונלית ביותר: נוחה לעבודה, פשוטה לתחזוקה ותיקון ולרוב עמידה יותר בנזקים. התצורה ההיברידית בעלת המסך המתנתק אולי תאפשר עבודה נוחה כטאבלט, אך פחות נוחה לעבודה במצב לפטופ - המצב בו ישתמש הילד רוב הזמן; בגלל שביחידת המסך המתנתקת יש גם סוללה, המחשב פחות יציב ועלול ליפול בקלות כשעובדים איתו על הברכיים, בשל חלוקת המשקל בו.

 

התצורה ההיברידית בעלת המסך המסתובב אמנם מציעה יכולת עבודה כטאבלט, אך לא בצורה נוחה; מדובר במוצר שאוחזים ביד בזמן שמשתמשים בו, והמשקל שלו כבד משמעותית משל טאבלט. בנוסף, אין לתצורת טאבלט יתרון אמיתי בבית הספר: תלמידים צריכים לכתוב עבודות, והכי נוח לעשות זאת בעזרת מקלדת פיזית מתאימה.

מעבד: דגם המעבד אינו מהותי בבחירת מחשב לתלמיד; היישומים שהוא נדרש להפעיל אינם תובעניים ולא מצריכים יותר מדי כוח ולכן גם מעבד בן שנתיים-שלוש יעשה את העבודה. היתרון של מעבד חדש (דור שמיני של אינטל, או שביעי שלAMD    הוא בעיקר ביעילות הפעולה, שמאפשרת זמן עבודה ארוך יותר ללא טעינה.

זיכרון פעולה: מספיק זכרון 4 RAM.

מרחב אחסוןישנם מחשבים מוזלים שמיועדים למערכת החינוך, ונמכרים עם כונן קשיח של 32 גיגה-בייט. זה יכול להספיק עבור תלמידי בית הספר היסודי, אך מומלץ לבחור בדגמים בעלי מרחב אחסון של 64 גיגה-בייט ומעלה. לפטופים סטנדרטיים, שלא יועדו במקור לילדים, נמכרים עם כוננים של 256 גיגה-בייט ומעלה, מרחב אחסון מספק.

זמן סוללה: המחשב צריך להיות מסוגל לפעול כל זמן שהילד בכיתה. מומלץ לבחור בלפטופ עם זמן סוללה של שש שעות ומעלה; זו לא בעיה, שכן רוב המחשבים בגדלים של פחות מ-13 אינץ' מספקים זמן פעולה שכזה. וזהו. אלו הם רכיבי החומרה היחידים שחשוב לשים לב אליהם. לכל לפטופ יש מצלמה, ולכל לפטופ יש שקעUSB שאפשר לחבר אליו עכבר. זהו, המחשב והילד מוכנים ללימודים.

 

דגמים לדוגמה

רוב יצרניות המחשבים מוכרות בארץ דגמים מוזלים, שחלקם אף נועדו לילדים. לדגמים הללו יש מפרטים דומים, והם נבדלים ביניהם בעיקר במרחב האחסון, בעיצוב ובגודל ואיכות התצוגה. לראייתי, כל אחד מהם יוכל להתאים לילד בבית הספר היסודי ולענות על הצרכים שלו - בהוצאה מינימלית.

אסוסVivobook E12,   מחשב בגודל 11.6 אינץ' ולו מרחב אחסון של 32 גיגה-בייט וזיכרון פעולה של 4 גיגה-בייט. שימו לב שהוא נמכר גם בדגם עם זיכרון של 2 גיגה-בייט בלבד, שעלול להיות קצת חלש מדימחיר: החל מ-950 שקל

לנובוIdeaPad 120s,   מחשב בגודל 11.6 אינץ', מרחב אחסון של 64 גיגה בייט וזיכרון פעולה של 4 גיגה-בייטמחיר: החל מ-1,100 שקל 

סדרתStream 11   שלHP, מחשב בגודל 11.6, מרחב אחסון של 32 גיגה-בייט וזיכרון פעולה של 4 גיגה-בייט ( מחשב זה לא מיובא לארץ באופן סדיר וקבוע, אך זמין ביבוא מקביל). מחיר: החל מ-1,200 שקל)

iron 3162   שלDell,   מחשב בגודל 11.6 אינץ', מרחב אחסון של 32 גיגה-בייט וזיכרון פעולה של 4 גיגה-בייט (שימו לב - נמכר גם הוא בגרסת 2 גיגה-בייט). מחיר: החל מ-1,300 שקל )

 

ולבסוף – הערת אזהרה

לאחר שבחרתם מחשב עבור הילד, קריטי להדריך אותו  בשימוש בטוח: הימנעות מאתרים חשודים, מהתכתבות עם זרים ברשת וממסירת פרטים אישיים לאתרים מפוקפקים. המהדרין יתקינו על המחשב גם כלי ניטור גלישה, שמאפשר לדעת לאן גלש הילד - ולחסום בפניו תכנים בעייתיים.