ניהול רכש נכון הוא קריטי

יום ב', 16 ביולי 2018

 

מאת משה שלו, כתב ראשי "שרשרת האספקה" ו"סופטניוז"

 

"ניהול רכש נכון מהווה את אחת הליבות המרכזיות של כל ארגון. נושאים כגון: ניהול סיכונים ברכש, ניהול ובדיקת ספקים, רכש תפעולי, מיקור חוץ, לוגיסטיקה  ועוד נמצאים בחזית היומית של כל מנהל רכש. בנוסף, שידוד המערכות הלוגיסטיות בצירוף חידושים והתפתחויות בנושא זמינות ואופן העברת הסחורות בארץ ובעולם מחייבים את מנהלי הרכש לרכישת השכלה מקצועית מתאימה ובהתאם לכך לרמת מקצועיות גבוהה וקבלת החלטות בנושאים רבים ומרכזיים העומדים למבחן בטיב השירות הכולל ללקוחות, דינמיות וחדשנות ושורת הרווח."

דברים אלה של צבי לביא מושמעים על רקע ניסיון רב שנתי יחיד במינו בכל התחומים של ניהול רכש, אספקה ולוגיסטיקה.

שיחה בדירתו מלווה בעיון בעשרות רבות של מסמכים וספרים של מי שהקדיש את חייו לקידום נושא מרכזי זה בכלכלת ישראל.לצבי השכלה אקדמית (מארה"ב) בניהול רכש ואספקה, ניהול חוזים וניהול לוגיסטי. בתחומים הללו קיבל ארבעה תארים אקדמאים בעשרה תחומים שונים. במסגרת המשולבת של לימודים, השתלמויות, פעילות מקצועית והדרכה, צבי הוא בין היתר בוגר הקורס הלוגיסטי הבכיר של צבא ארה"ב.

במשך שנים היה ראש היחידה הכלכלית של מינהל הרכש במשרד הביטחון בארץ ובחו"ל. במסגרת פעילות זו תרם רבות לגיבוש שיטות מכרזי הרכש, ניהול בקרה ומעקב ומתודולגיות מתקדמות. כיהן גם במשלחת הרכש של משרד הביטחון בארה"ב.

אתגרי הגלובליזציה

צבי משלב ניסיון מעשי וידע אקדמי בתשובותיו לשאלות "שרשרת האספקה" בנושאים אקטואליים:

* אתגר הגלובליזציה - "אין ספק כי עולם עם גבולות סחר נפתחים יוצר אתגר גדול בתחומי התקשרויות הרכש, שליטה ובקרה ונושאים לוגיסטיים. שוק בינלאומי דינמי מחייב פעילות עירנית מול הספקים השונים, ביקורת כלכלית הדוקה יותר, בקרת איכות, בדיקת אלטרנטיבות תובלה ועוד. יחד עם תמיכתי בשוק חופשי ופתוח ככל האפשר, אין להתעלם מצרכים של רגולציה ותקינה יחד עם ידע להתגברות על חסימות מצד אינטרסנטים שונים".

* אוטומציה ורובוטיקה - "יש אנשים שההתפתחות המהירה לכיווני אוטומציה ורובוטיקה יוצרת אצלם ענן שחור של חשדות וחששות, אך בפועל הוכח כי המעבר הבלתי נמנע לתחומי תפעול חדשים מעורר לעתים הפרעות בטווח קצר, אבל מבטיח פירות חשובים לטווח ארוך. יחד עם זאת, חיוני שהנהלות המפעלים יכינו את העובדים לשינויים אפשריים, כולל הדרכות, הסבה מקצועית ואף אפשרות לפרישה מוקדמת במקרים מסוימים".

* מחסור בכוח אדם מקצועי - "זוהי נקודה כואבת בישראל. מניסיון של כ-40 שנה בניהול רכש, כולל בהיקף הענק של משרד הביטחון, עלי לציין כי גם היום אני נתקל בהרבה פעילות אינטואיטיבית במקום ניתוחים מקצועיים מבוקרים. למעשה, בכל הרמות בולט המחסור בארץ בהשכלה אקדמאית בתחומי הרכש והלוגיסטיקה. מספר פעמים רב הייתי שותף לצוותים שהציעו לאוניברסיטאות וגם למועצה להשכלה גבוהה, תוכניות לימודים ברמה אקדמאית ולמרות ההסכמות הדברים לא הגיעו לידי מימוש. בעצמי בניתי מערכי הדרכה שאומצו על ידי מערכת הביטחון וגופים נוספים וכוללים מאות שעות לימוד ומכינים אנשי מקצוע מעולים לעתיד. בינתיים עונים על מחדל המחסור הזה גופים כמו לשכת המסחר ויזמים נוספים".

* מיקור חוץ - 3PLויותר - "על רקע כל האתגרים והבעיות שציינתי - דרישה להתמקצעות, ועלויות הטיפול בתחומי הלוגיסטיקה השונים, יש לצפות להתפתחות של שימוש בגופים מומחים - 3PLשמספקים שירותים למספר לקוחות. ועם הגידול במורכבויות שרשרת האספקה, יש לצפות כי לצד נותני השירותים המתמחים יקומו גם אינטגרטורים לשילוב וגיבוש טיפול כולל - 5PL ,4PL. אחד הגורמים המרכזיים שיקדם נושא זה בארץ הוא יוקר הקרקע שיביא את ספקי השירות המשותף להקים ולנהל מרלו"גים".

* האתגר של סחר אלקטרוני - "אין ספק כי הסחר האלקטרוני המבוסס, בין היתר, גם על התרחבות השימוש במחשוב חכם, צפוי לגדול. גידול זה מהווה אתגר לכל מרכיבי שרשרת האספקה, כולל מפעילי מחשוב, חידושים באריזה, שינויים בשינוע והמכלה ועוד. הסחר האלקטרוני גם מאיים על ערוצי מכירה רגילים ומשתלב בגלובליזציה.

על רקע כל הנקודות הללו והנובע מהן, נשמע צבי לביא אופטימי ומאמין במשק הישראלי. "יש לנו את הכישורים הנדרשים לאימוץ חדשנות ופתרונות מתקדמים בכל תחומי ניהול שרשרת האספקה ולבד מן הכשרונות, נצטרך לאמץ את החידושים הנדרשים בלחץ התחרות הבינלאומית הגוברת והגלובליזציה. זהו גורם נוסף המחייב את הנוגעים בדבר להפעיל מדיניות נמרצת של השכלה והכשרה לעובדים מקצועיים שיהיו נדרשים יותר ויותר בשנים הקרובות".