קרן בירד תומכת במיזם משותף בתחום המחשוב הקוונטי

יום ה', 21 במאי 2020

עולם המחשוב עובר מהפיכה עם כניסת המחשוב הקוונטי ומדינות וארגונים ברחבי העולם נמצאות במרוץ אחר עליונות בתחום המחשוב והתקשורת הקוונטית. התקשורת הקוונטית המבוססת על שזירה קוונטית, תאפשר למידע רב לנוע בצורה מהירה, איכותית, מאובטחת וללא השפעת מרחק או תנאים סביבתיים. 

Raicol Crystals הישראלית המייצרת גבישים לא לינאריים ייחודים לשימושים בתעשיות החלל, התעופה והפארמה תשתף פעולה עם חברת Qubitekk מקליפורניה המייצרת מערכות להחלפת מפתחות קוונטיים (QKD) המבוססות על שזירה קוונטית, במיזם משותף בתחום התקשורת הקוונטית. במסגרת הפרויקט המשותף החברות יפתחו מקור פוטוני שזור וממוזער אשר יהווה נקודת קצה לשליחת מסרים מוצפנים.

צוין כי שיתוף הפעולה הישראלי אמריקאי בין החברות, ישלב את יכולות פיצול הפוטון על ידי גבישי CrystalsRaicol  ואת המערכות של Qubitekk  להחלפת מפתחות קוונטיים במטרה לפתח נקודת קצה משוכללת להעברת פוטונים מפוצלים. פיתוח זה יאפשר מעבר מהיר במיוחד של נתונים מוצפנים ועשוי לשמש למגוון תחומים ביניהם: הפיננסיים, הביטחון, הרפואה ובמערכות ממשלתיות. בטווח הארוך מטרת הפרויקט הינה להקטין משמעותית את גודלו של המקור הפוטוני תוך הגברת וחידוד יכולותיו לכדי מוצר חדשני וראשון מסוגו.

פוטנציאל השוק של הפרויקט נאמד בעשרות מיליוני דולרים בשנה.

לפיתוח הפתרון, קיבלו החברות את מענק קרן בירד. קרן בירד, הקרן הדו-לאומית למחקר ולפיתוח תעשייתיים ישראל-ארה"ב, פועלת לעידוד שיתופי פעולה בין חברות ישראליות ואמריקאיות מתחומי הטכנולוגיה השונים לצורך פיתוח מוצר משותף. הפיתוחים המשותפים מתמקדים במתן פתרונות לאתגרים הטכנולוגיים הקיימים והעתידיים של שתי המדינות.