קוואלקום הורשעה כמונופול

יום ה', 23 במאי 2019
בניגוד לישראל בה הממשלה מתעלמת ממונופולים וקראטלים המייקרים את המחירים - בארצות הברית אין בתחום זה סובלנות ממשלתית.
 
הממשלה קבע עתה כי קוואלקום פגעה באופן בלתי חוקי במתחרים בשוק השבבים האלחוטיים והשתמשה בעמדה הדומיננטית שלה כדי לייקר את דמי הרישיון  ליצרני המכשירים כמו אפל, כך אמרה השופטת בית משפט מחוזי, לוסי קו.
 
נפסק כי קואלקום חייבת לשנות את האופן שבו היא עושה עסקים ולדון מחדש בעסקאות הרישוי עם לקוחותיה. קואלקום חייבת גם להגיש דוחות מעקב ובקרה במשך שבע השנים הקרובות ולדווח על כך מדי שנה לועדת הסחר הפדרלית של ארה"ב.
 
"שיטות הרישוי של קוואלקום חנקו תחרות בשוקי השבבים מסוג CDMA ו- LTE פרמיום במשך שנים, ופגעו ביריבים, במוצרי OEM ובצרכנים סופיים בתהליך", כותבת קו בפסק הדין.
 
בהצהרה, אמרה קואלקום, כי היא תבקש מייד את השהיית פסק דינו של בית המשפט המחוזי ותגיש ערעור מזורז לבית המשפט לערעורים של ארה"ב.
 
"אנחנו  לא מסכימים עם המסקנות של השופטת, הפרשנות שלה את העובדות ויישומו של החוק", אמר דון רוזנברג, סגן נשיא בכיר היועץ המשפטי של Qualcomm, בהצהרה.
 
מנכ"ל ה-הבקרה הפדרלית ברוס הופמן, אמר  כי "ההחלטה כי נוהלי קוואלקום מפרים את דיני ההגבלים העסקיים היא ניצחון חשוב לתחרות במגזר מפתח של הכלכלה, ועובדי ה- FTC יישארו ערניים בביקורת התנהגות חד-צדדית של חברות טכנולוגיה הפוגעות תהליך תחרותי ".
 
אפל, אשר שיחקה תפקיד גדול במקרה של חבירת  FTC, סירבה להגיב.
 
פסק הדין הוא יתרון עבור הלקוחות של Qualcomm ויריבים, אשר רבים מהם תמכו במקרה של FTC בתקווה להבטיח עסקאות רישוי נמוכות יותר ולקבל גישה טובה יותר לשוק הסלולרי. אפל בפרט שיחקה תפקיד גדול במקרה כאשר מנהל התפעול הראשי ג 'ף ויליאמס, מעיד כי הם הרגישו שאין להם ברירה אלא להסכים לתנאים של Qualcomm. אם אפל לא תיכנע לדרישות של קוואלקום, הוא אמר, היא חוששת מאובדן הגישה לשבבים של קוואלקום.
 
במהלך המשפט, טענה FTC מדיניות הרישוי של Qualcomm היא לפגוע בצרכנים על ידי גרימת תמחור חכם יותר. אבל יש סיכוי קטן כי מקבלי מכשירים כמו אפל וסמסונג יזכו להורדת המחירים.
גם כשקואלקום הורידה את שיעורי הרישוי שלה, המשיכו מחירי המכשירים החדשים ושל חברות אלו ואחרות לעלות.
 
קוואלקום טוענת עתה שהתביעה של FTC התבססה על "תיאוריה משפטית לקויה" ושהלקוחות בוחרים את הצ'יפים שלה כי הם הטובים ביותר. היא גם טענה כי התחרות היא קשה בשוק השבבים הניידים וכי Qualcomm מעולם לא הפסיקה לספק מעבדים ללקוחות, גם כאשר הם מתווכחים על רישיונות.
 
עבור קוואלקום, פסק הדין מעמיד בספק את המודל העסקי של החברה כולה. למרות שהיא מוכרת מעבדים שמחברים התקנים לרשתות ניידות, היא גם מייצרת אחוז משמעותי מהכנסותיה מרישוי. אם היא לא תוכל   לאסוף תמלוגים על בסיס הערך של המכשיר יתכן שיהיה צורך לחשוב מחדש על המודל שלה לחלוטין.