הדור החמישי בישראל צולע

יום ה', 27 בדצמבר 2018

משרד התקשורת מציג את המכרז  לרכישת תדרים  שנדרשים להקמת רשתות דור חמישי. אבל ראשי חברות הסלולר אומרים כי לא יסכימו להתחיבויות הדרושות והמחויבות להשקעות הכבדות . ולכן יתכן שהמכרז ישאר עלהנייר בלבד.

בהודעה רשמית פונה המשרד לציבור להעביר הסתייגויות והצעות לקול קורא שפרסם, ובכלל זה לסוגיות ולאתגרים המוצגים, לחסמים התחרותיים, למבנה התמריצים ועידוד ההשקעות תחת תרחישים שונים, ולעקרונות המתווה המוצע. את ההתייחסויות יש להעביר בכתב לידי גברת תמר ארז, מרכזת בכירה במינהל הכלכלה, בדואר אלקטרוניErezt@moc.gov.ilוזאת לא יאוחר מיום 31 לינואר 2019. 

אתר הטלקוםtelecoms.com   בדק את הציפיות של עשרות מפעילי תקשורת ביחס לטכנולוגיה של הדור החמישי. התוצאות לא מפתיעות, בהתחשב בכך שחלק גדול מהמפעילים בעולם סובלים מתחרות שמגבילה את יכולתם להרוויח ולהשקיע יותר. לא מעט מפעילים הצהירו שהם מעדיפים לשבת על הגדר וללמוד מטעויות של אחרים.

ישראל מפגרת בדור החמישי המוכר כחיוני.

המכונית האוטונומית בפרט ועולם התחבורה בכלל, הם אחד התחומים החשובים ביותר בדור החמישי ועדות לכך ניתן למצוא בסכום האסטרונומי ששילמה אינטל בעסקת מובילאיי.

מסמארטפונים וטאבלטים ועד למכוניות מחוברות ואפילו קומקומים חכמים - העולם שבו אנו חיים הופך ליותר ויותר מחובר. למעשה, לדברי חברת המחקר גרטנר, עד 2020 יהיו קרוב ל-21 מיליארד התקנים מחוברים ברחבי העולם. הדור החמישי אמור להיות הפלטפורמה שתחבר מכשירים, מערכות תחבורה וערים שידברו זה עם זה וישתפו מידע כדי לשפר את איכות חיינו.

בסקירה שעשו ב-telecoms.com הם כותבים כי הדור החמישי (5G)   נמצא מעבר לפינה - במרחק של כמה שנים בלבד. חלק מהמפעילים אפילו מדברים על יישומי דור חמישי ב-2019. צריך לזכור שהרשתות הסלולריות הנוכחיות מתפוצצות מעודף דאטה ולכן המפעילים לא מחכים ורצים לשדרג את הרשתות גם ללא תקנון. חלק מהמפעילים הגדולים ביותר בעולם, דוגמת ורייזון, יטמיעו מרכיבי דור חמישי ברשתות כבר השנה.

היו וישנם דיונים רבים בתעשייה לגבי השאלה מהו בעצם הדור החמישי וכיצד הוא ייראה. כמעט לכל חברה יש הגדרה משלה. בעוד שאנחנו יודעים שזה יהיה הדבק שיקשר הכול לכולם, חשוב להבין איך רואות את זה החברות שמסייעות להפוך את הדור החמישי למציאות.

מחסור בעובדים בהייטק הישראלי? לייטריקס מגייסת 150 עובדים

דור חמישי משמעותו אספקת קישוריות מסיבית וחלקה לכל המכשירים, באופן המהיר ביותר. המשמעות בפועל היא לתמוך באינספור מכשירים שנכנסים לרשת ומנסים להשיג גישה בו זמנית, וגם לתמוך בסוגים שונים של תעבורה - החל מגלישה סטנדרטית וכלה בתכני תלת ממד 3D   מסיביים ובהולוגרמות שיעברו ברשת העתידית.

רוב השחקנים בתעשיית התקשורת בוחנים כבר כיום סוגיות שקשורות לדור החמישי ומעריכים שבשנת 2020 תהיה סטנדרטיזציה של ה-5G

עם זאת, שני שליש מהמפעילים מעריכים כי רשתות מסחריות מלאות של הדור החמישי יתחילו לפעול רק בשנת 2025.