דור 5 מתקרב אך לא בישראל

יום ד', 2 באוקטובר 2019

 

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

מול הפיגור המשווע של ממשלת ישראל בהערכות בתשתית וציוד לדור 5 המהיר בתקשורת, במערב כבר עוסקים בקביעת לוח זמנים שהטכנולוגיה החדשה תגיע ותשרת את הצרכן הסופי.

קוואלקום, שמייצרת את שבבי 5G ומודמים שכל טלפון 5G בארה"ב יסתמך עליהם, שיתפה מפת דרכים  שמתגלה מתי אנו עשויים להתחיל לראות שיפורים אישיים של שימוש 5G מעבר למהירויות הורדה  בלבד. קוואלקום אינה השחקנית העיקרית היחידה 5G כמובן - Huawei, נוקיה ואריקסון כולם מובילים - אך ההשקעות של קוואלקום במחקר ופיתוח של 5G פירושם שיש לה יד חזקה להביא את הגל הבא של היתרונות של 5G אל הקרקע. 
 
כל טלפון מתקדם יכול להיות 5G כבר בשנת 2020.
קוואלקום אמרה זאת בעבר: כל הטלפונים המובחרים יתמכו ב- 5G בשנה הבאה. זוהי הצהרה בטוחה שגם מנבאת ומשקפת את המגמה שאנו רואים גם בטלפונים כמו Galaxy Note 10 Plus 5G, LG V50, OnePlus 7 Pro 5G ואחרים. 
 
הדפוס עד כה מצביע על גרסת 5G יקרה יותר של כל הטלפון מיינסטרימי, למשל, כפי שאנו רואים עם ה- Galaxy S10 Plus (שהוא 4G) ו- Galaxy S10 5G. אפשרויות 4G בלבד עדיין חשובות במהלך המעבר ל- 5G מכיוון שהן מגיעות עם תג מחיר נמוך יותר. ויצרני טלפונים כמו סמסונג רוצים להציף את השוק באפשרויות קישור שונות בכל נקודת מחיר, כדי לתפוס מגוון רחב של קונים.
 
עד שנת 2021, כשהרשתות מפותחות לחלוטין והמחירים מתחילים לרדת, סביר יותר להניח שכל דגם טלפון מובחר יתמוך ב- 5G  ללא גרסת 4G שתציע אפשרות זולה יותר.
 
עם זאת, שימו לב למכשירים הצפויים לשירות 5G בלבד, כמו טלפונים מתקפלים ומכשירים "5G" במחירים נוחים שמכוונים לשווקים ספציפיים, כמו Galaxy A90 5G. מדינות עם רשתות 5G מפותחות יותר, כמו קוריאה, עשויות לראות גם יותר טלפונים של 5G (ללא גרסאות 4G) כאשר קצב האימוץ ממשיך לטפס.