תוכנת כופר חדשה לאנדרואיד

יום ג', 17 באוקטובר 2017

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

 

חוקרי חברת אבטחת המידע ESET  איתרו לראשונה תוכנת כופר לאנדרואיד המנצלת את שירותי הנגישות של מערכת ההפעלה של אנדרואיד. הנוזקה גורמת להעלמה של קבצים השמורים במכשיר וגם נועלת את מכשיר הקורבן. 

מניסיון אישי מכאיב - יש להזהר מפתיחת כל מייל או ממסר חשוד שאינו מוכר.

בתחילת השנה דיווחה ESET  על עליה של 50% במספר הזיהויים של נוזקות הכופר לאנדרואיד במהלך שנת 2016. השימוש הגובר בסמארטפון הופך אותו למקום אחסון לנתונים יקרי ערך והמידע הרגיש שנאגר במכשירים הופך את מתקפות הכופר לאטרקטיביות יותר עבור פושעי הסייבר. בהתאם ניתן לראות את ההתפתחות של נוזקות הכופר בתחום המובייל.

הנוזקה החדשה המכונה DoubleLocker, מבוססת על טרויאני לגניבת פרטי בנק ואשראי ומנצלת לרעה את שירותי הנגישות של מערכת ההפעלה אנדרואיד. עם זאת, ל-DoubleLocker   אין את הפונקציות הקשורות לגניבת אישורי הבנקאות של המשתמשים ומחיקת את החשבונות שלהם. במקום זאת, יש לה כלים רבי עוצמה אחרים לסחיטת כסף מהקורבנות שלה.

DoubleLocker  יכולה לשנות את סיסמת הנעילה ובכך למנוע גישה למכשיר. בנוסף באפשרותה להצפין את הקבצים והתיקיות הנמצאים על מכשיר האנדרואיד – השילוב הקטלני הזה מופיע לראשונה במערכת ההפעלה של אנדרואיד.

"הודות לשורשים הטרויאנים שלה, DoubleLocker  יכולה בעתיד להפוך למה שאנחנו קוראים לו 'כופר-בנקאי'. נוזקה התוקפת בשני שלבים, ראשית גונבת את פרטי הכניסה לחשבונות הבנק או ה-PayPalולאחר מכן נועלת את המכשיר ומצפינה את הנתונים על מנת לדרוש כופר. למעשה, כבר איתרנו גרסת מבחן של נוזקה מסוג זה כבר במאי 2017" אומר לוקאס סטפנקו, חוקר נוזקות בחברת ESET שזיהה את נוזקת הכופר.