ויכוח על רובוטים שיחליפו עובדים

יום א', 26 במרץ 2017
בבריטניה העיתון "גארדיאן" מפרםס מחקר של חברת PwC הקובע כי עד שנת 2030 שליש מהמשרות הרגילות בבריטניה יהיו מיותרות. זאת, עם התפשטות הרובוטיקה, האוטומציה והבינה המלאכותית.
 
הענפים  בהם תיפגע התעסוקה הם תהליכי יצור במפעלים, תחבורה, טיפול באשפה וניקיון ועוד.
 
אבל, לעומת זאת, למרות דו"ח שהצביע על כך שארבעה מכל עשרה מקומות עבודה בארה"ב עלולים להיתפס על ידי רובוטים עד 2030, משוכנע שר האוצר סטיבן מנוצ'ין שאין ממה לחשוש: "זה אפילו לא על הרדאר שלנו"
 
הדו"ח בארה"ב 'קובע כי כמעט 4 מכל 10 מקומות עבודה בארה"ב עלול להיתפס על ידי רובוט. 38% מהעבודות בארה"ב נמצאות בסיכון גבוה להיות מוחלפות על ידי אוטומציה עד 2030, זאת לעומת 30% מהעבודות באנגליה, 35% מהעבודות בגרמניה ו-21% מהעבודות ביפן.
 
נבואת הזעם, שאמורה להטריד את ראשי המשק האמריקאי, לא מטרידה כלל, כך נראה, את שר האוצר סטיבן מנוצ'ין. בראיון ל-Axios Media אמר מנוצ'ין כי אינו מודאג מההחלפה ההמונית של עובדים אמריקאים על ידי רובוטים ויכולה לחלוף מאה שלמה לפני שמשבר מסוג זה יפרוץ בשוק העבודה: "זה אפילו לא נמצא על הרדאר שלנו", אמר מנוצ'ין, "דבר כזה יכול לקרות רק עוד 50-100 שנה".
 
שר האוצר האמריקאי הוסיף כי הוא "לא מודאג כלל" באשר לאפשרות שהרובוטים יחליפו את בני האדם במקומות העבודה שלהם בעתיד הקרוב: "למען האמת, אני אופטימי", אמר.
 
על פי הדו"ח של PwC, למרות שהתנאים בשוק העבודה האמריקאי והבריטי דומים, סקטור השירותים הפיננסיים בארה"ב מועד יותר לאוטומציה: "העובדים בארה"ב בסקטור זה מבצעים עבודות רוטיניות יותר מבבריטניה ששמה דגש רב יותר במגזר הפיננסיים על מסחר בינלאומי ובנקי השקעות", צוין בדו"ח.