סיכונים בבטיחות לנוכח גידול הסחר

יום ה', 19 בספטמבר 2019

הגידול העצום בסחר העולמי יחד עם התפתחות הסחר האלקטרוני מזרזים הפעלת פקולטות, מוסדות אקדמיה  ומחקר כדי ללמד, לבחון וליישם פעולות בנושאי הבטיחות הכרוכים בהפעלת שרשראות אספקה מורכבות בעולם כולו.

יצוין כי המוסד הממשלתי לבטיחות ולגהות פעיל בתחומים הללו ובין היתר מציין כי: "בחוק ארגון הפיקוח על העבודה התשי"ד – 1954 ותקנותיו (מהדורת דצמבר 2003) תקנות ארגון הפיקוח על העבודה מסירת מידע והדרכת עובדים מופיעה המילה "סיכון" בהקשר  לאיתור, בפסקה הדנה בחובות העובד והמעביד". בין היתר נקבע כי: "עובד חייב להודיע למחזיק במקום העבודה על סיכון במקום העבודה שנתגלה לו תוך כדי עבודתו ולא היה ידוע מקודם".

מתוך סל המבחנים  והאתגרים בתחומי הבטיחות והפתרונות  להלן כמה דגשים:
קודם כל מדגישים כי בענף הלוגיסטיקה שמירתך הבטיחות היא חשובה ביותר להצלחה. בעלי עסקים, מנהלי פעולות מחסנים ומפקחים על מניעת אובדן יודעים שמניעת פגיעות בטיחות יכולה לחסוך לחברות שלהם מיליוני דולרים ברווחים אבודים ולהביא שקט נפשי לעובדים.
 
להלן  כמה טיפים לשיפור הבטיחות של מתקני חברת הלוגיסטיקה שלכם.
 
1. הקמת גבולות לעובדים ואחרים.
זה אולי נראה מובן מאליו, אך הגדרת גבולות ברורים לגישה למתקן היא חיונית. הגבולות הפיזיים כמו קירות וגדרות הם חיוניים. לכך יש להוסיף טכנולוגיות חדשות שיוצרות גם גבולות וירטואליים (כמו שמירה וגישה מרחוק), מה שמקטין את הצורך בחסמים פיזיים יקרים. חשוב לשמור על כל המחסומים במצב עבודה טוב ולפרסם סימנים ברורים וגלויים לכך שהאזור מוגבל.
 
עוד אלמנט חשוב בבטיחות הוא להגביל את הנסיעות לאזורים סופיים. לדוגמה, נסה להפחית את הגישה מכניסות מרובות לכניסה אחת בלבד.
ועוד: אל תתנו לעובדים, ספקים או קבלנים לחנות ישירות מול המתקן, הרחיקו מכלי אשפה מהבניין
במידת האפשר, צרו אזור ריכוז זבל ושאריות נפרד עם גישה ברורה אליו.
 
2. הגנה על אזורי משלוחים. 
אזורים אלה פגיעים במיוחד מכיוון שמתקיימת פעילות מכונות מסוגים שונים ואנשים שלא צריכים להגיע לכניסה. המעקב על אזורים אלה הוא קריטי.
למען בטיחות גישה ואבטחה כאחד  מומלץ לוודא שכל דלתות הגלילה מצוידות במנעולים ואזעקות.
במקרה של גישה של רכב לרציף יש להשתמש במנעול עגינה כדי להבטיח שלא ניתן להזיז את הכלי ללא בקרה. יש להקפיד שלא יהיה מרווח נפילה מסוכן בין משאיות לרציף. במידת האפשר, אל תשאירו נגררים מלאים במגרש למשך הלילה מחשש הדרדרות ופגיעה.
 
3. קליטת מצלמות וסקר.
אחד הדברים הטובים ביותר שחברות לוגיסטיקה יכולות לעשות בתחום הבטיחות הוא בקרה ואזהרה באמצעות מצלמות IP איכותיות עדכניות. שמירה מרחוק, למשל, תעזור למנוע כניסה בלתי מבוקרת  וללא רישוי למתקן מסוכן ללא צורך בהתקנת גדרות, קירות או חסמים גדולים אחרים. 
 
בנוסף למעקב אחר איומים חיצוניים, מצלמות פנים יכולות לעקוב אחר האנשים והנכסים במחסן ובמפעל. מצלמות פנים וחוץ גם יסייעו לנתח פגיעות ולמנוע תביעות במקרה של תקלות בטיחות לעובדים או מתקנים.
 
4. שטחי אחסון מסלולים ודרכים מסומנים.
אבטחה נכונה של אזורי האחסון וההיסעים במתקן יכולה לסייע במניעת  נזק למוצרים ותאונות העלולות לפגוע בעובדים.
ודא שכל נתיבי הנסיעה מסומנים בבירור, אכוף שיטות עבודה בטוחות ומאובטחות בכל הציוד כולל מלגזות, מתקנים, מסועים,  ומתקני ההרמה.
הקפידו על אחסון מוצרים וחלקים  במדפים מתאימים ומאטבטחים למניעת נפילה, התחלקות, קשיי גישה וכדומה.