מי יותר חסינה מפני נזקי הקורונה

יום א', 19 באפריל 2020

משבר הקורונה עלול לפגוע בחברות היי-טק  בעיקר אלה החסרות בסיס פיננסי וניהולי יציב. אבל יש גם כאלה שנהנות.

כך למשל חברת פייבר, שפיתחה זירת מסחר שבה פרילנסרים יכולים להציע את שירותיהם, ציינה כי "המטרה של פייבר לחבר בין עסקים ופרילנסרים ברחבי העולם ולאפשר עבודה דיגיטלית מרחוק באמצעות הפלטפורמה שלנו, מעולם לא הייתה יותר קריטית", והעריכה שתוצאות הרבעון הראשון יהיו מעט גבוהות יותר מהתחזית המוקדמת. סרגון, שעוסקת בתחום ציוד התקשורת, דווקא סיפקה מספרים נמוכים מהצפוי לרבעון הראשון, אך ציינה כי "כאשר חלקים נרחבים מהאוכלוסייה נשארים בבית, מפעילי התקשורת פועלים לשדרוג תשתיות הרשת שלהם כדי לענות על ביקושים גבוהים ובלתי צפויים, ובכך גורמים לשירותי דור חמישי (5G) להפוך למציאות מוקדם מהצפוי".

 

חברות הטכנולוגיה הישראליות שעשויות להיות חסינות יותר במשבר
 

אילו עוד חברות ישראליות מספקות טכנולוגיות שיגרמו להן ליהנות מביקושים בזכות המשבר? לדברי סרגיי וסצ'ונוק, אנליסט בכיר באופנהיימר, השאלה היא לא מי תיהנה - אלא מי תיפגע פחות. "ברבעון הראשון תהיה פגיעה, ואני מתפלא איך לא פורסמו עדיין הרבה אזהרות רווח מצד חברות שעוסקות בעסק פיזי שכולל התקנות בפועל", הוא אומר. הפגיעה התחילה בחודש מרץ, כך שברבע  השני "יהיה בור רציני מאוד אצל כולם, שאף אחד לא יודע לכמת", מעריך וסצ'ונוק, ומוסיף שחברות טכנולוגיה רבות לא יפרסמו תחזית לרבעון השני, ואף ימשכו את התחזיות השנתיות שמסרו לפני פרוץ המשבר. "כל המודלים של אנליסטים ל-2020 לא רלוונטיים בשלב זה. במצב הזה, צריך לחשוב לא מבחינה כמותית אלא מבחינה איכותית, מי יותר פגיע ומי פחות".

בין החברות הישראליות מסמן וסצ'ונוק כמה חסינות יותר. "החברות שאמורות להיות פחות פגיעות הן אלו שעובדות במודל של הענן: לייבפרסון, Wix, ובמובן מסוים נייס ש-40% מהפעילות שלה היא בענן", הוא אומר. "שלא יהיה ספק, גם נייס הולכת להיפגע, אבל הפעילות המסורתית שלה שתיפגע ממילא די מצומצמת ולא צומחת. יש לה גם הרבה שירותים, והשאלה היא כמה הם ייפגעו ובאיזה אופן, אבל תחום הענן בעיקרון לא אמור להיפגע בשלב הזה, ואולי יכול ליהנות מביקושים יותר גבוהים בגלל מעבר של מרכזי שירות לקוחות לעבודה מהבית. כך שבין החברות הישראליות, אורקל ונייס יחסית יותר חסינות" .