9 מיזמי בטיחות בדרכים

יום ג', 27 בפברואר 2018

362 הרוגים בתאונות דרכים בשנה החולפת, ויש מי שהחליטו לקום ולעשות מעשה. ביוזמה חריגה ומשותפת לחברת אורקל ישראל, עמותת אור ירוק וקהילת Ecomotionהסתיים האקתון מיוחד שיועד להצלת חיים ולצמצום הקטל בכבישים. יזמים בתחום טכנולוגיות רכב, מפתחים מיחידה 3060, יחידת פיתוח מובחרת של אגף המודיעין, מומחים טכנולוגיים ומומחי תחבורה, כולם התגייסו ל-  24 שעות רצופות של מרתון אינטנסיבי, כדי לפתח כלים ויישומים חדשניים שיוכלו לסייע להפוך את כבישי ישראל למקום קצת יותר בטוח לכולם.

ההאקתון, שהתקיים במשך מעל יממה שלמה במשרדי אורקל ישראל, בניצוחו של אסף סובול, מנהל פיתוח עסקי אורקל טכנולוגיות, התמקד בפיתוח סביב 3 אתגרים מרכזיים שהגדירה אור ירוק, בהם:

אתגר עייפות בקרב נהגי רכב כבד- מציאת פתרון טכנולוגי לניטור מצב הערנות של נהגי רכב כבד והתראה לנהג ולגורם פיקוחי כגון המעסיק.

אתגר אופניים חשמליים- כיצד ניתן להפחית את כמות התאונות במעורבות אופניים חשמליים. מניעה אופטימלית של הקונפליקט בין רוכבי האופניים, הולכי הרגל ונהגי רכב

אתגר היסח דעת- מציאת פתרון טכנולוגי למזעור השימוש הלא בטיחותי בטלפונים חכמים בעת הנהיגה.

לעומת הגישה המקובלת בתחום, המבוססת על אכיפה, ניטור וענישה, התפיסה שאימץ ההאקתון היא ניסיון למנוע תאונות ממקום חיובי, של טכנולוגיה שמצד אחד מכירה בצורך להשתמש באופניים חשמליים, בטלפון חכם, ועוד, ומצד שני, תאפשר לציבור משתמשי הדרך להשתמש בהם בצורה בטוחה, תוך הפחתת סיכונים.

השופטים בהאקתון בחרו מבין תשעת המיזמים ב- 3 מצטיינים, בהם:

 

מקום ראשון – WatchMe! של היזמים איל בצלאל, אמנון אופיר ואביתר אדרי: מעטפת הגנה לרוכבי אופניים חשמליים על בסיס הטלפון הסלולרי. שימוש בסנסורים כמו GPS, מד תאוצה ומצלמה, כולם כלולים בכל מכשיר סלולרי, המייצרים פיצ'רים שונים המגנים על בטיחות הרוכב. למשל: עיבוד תמונה לצורך התראת קירבה של רכב מאחור. 

במקום השני זכו שני מיזמים:  Hypnos– של היזמים עידו לוי, אורי נקר ואליעז טובאיס: מיזם למניעת עייפות של נהגי רכב כבד. מערכת Machine Learningשלומדת את התנהגות הנהג ומתמרצת נהגים לשנות את אופי הנהיגה שלהם על ידי תמריצים. היזמים השתמשו בדאטה של טרה וחצי, 280 אלף רשומות שלמדו פרמטרים של נהיגה:האצות, בלימות , היגוי, ועוד פרמטרים על הנהג, קצב לב, הזעה, מצמוצי עיניים, ועוד 20 פרמטרים, האלגוריתם שפיתחנו יכול לחזות בדיוק של 98% אם הנהג עייף, אם משתמש בטלפון בזמן נהיגה והסחות דעת אחרות. על בסיס זה נותנים לנהגים תמרוץ. ככל ששיפרו במהלך הממוצע של 30 ימים אחרונים וכך קבלת תמריץ כספי, שצי הכסף נותן לך כי זה חוסך לו כסף, מתוך תוכניות בונוסים קיימים.

WakeApp– של היזמים עידו גפן, מור אליאס, אלינור קוזיאל, ודוד רובק . פיתחו אפליקציה אינטראקטיבית לנהג שמשתמשת במשחק טריוויה קולית שמטרתה להשאיר את הנהג ערני תוך מניעת הסחות דעת. היזמים התבססו על מחקר של פרופ' דוד שנער שהראה שגירוי קוגניטיבי הוא פתרוו לשמירה על ערנות.

לדברי עוזי נבון, מנכ"ל אורקל ישראל:  "מרגש לראות את השילוב בין יזמים מוכשרים וחיילים צעירים עם יכולות פיתוח מהטובות בעולם שמתגייסים יחד לטובת מטרה כה חשובה.  זהו כבוד לארח את ההאקתון ולהעמיד לרשות המפתחים את טכנולוגיות אורקל המתקדמות ביותר, לדוגמה שימוש ב- Machine Learningעל הענן שלנו. כמנהל בהייטק וכאזרח ישראלי אני גאה בפעילות זו ומודה באופן אישי לכל אחד מהמתנדבים."