רובוט ביצע ניתוח החלפת מפרקים

יום ד', 21 באוגוסט 2019

 

רובוט ה- MAKO הוא פלטפורמה המורכבת מטכנולוגיות מתקדמות, אשר מאפשרות ביצוע ניתוח מתוכנן ומדויק ובנוסף כוללות תוכנה ייחודית לתכנון קדם ניתוח, מערכות דינאמיות לאיזון המפרק בזמן הניתוח וזרוע רובוטית המבצעת את החיתוכים. מדובר ברובוט חדיש להחלפות מפרקים, אשר מאפשר לאורתופדים להגיע לדיוק המרבי הנדרש בניתוח המפרק.

צוין כי רובוט ה- MAKO נעזר ב-Haptic boundaries technology, ומאפשר למנתח לקבל פידבק תחושתי, ויזואלי, וקולי, המונע ממנו לפגוע בעצם או ברקמות רכות במפרק, דוגמת עצבים וכלי דם.

לראשונה בישראל התקיים ניתוח החלפת מפרקים באמצעות הרובוט. לרובוט ה-MAKO שלוש טכנולוגיות אשר פותחו במיוחד בעבורו ומסייעות לו להגיע לרמת דיוק גבוהה: תכנת תלת ממד המדמה את המפרק הספציפי ומתבססת על CT של החולה, איזון דינאמי, המתבצע באמצעות שילוב התוכנה של ה- MAKO יחד עם מערכת ניווט מתקדמת וטכנולוגיה המאפשרת חיתוך מדויק של העצם כפי שתוכנן ומונעת פגיעה ברקמות מסביב. הניתוח מסתיים עם השתלת משתלי Stryker, מהמשתלים המתקדמים בעולם.

על פי התחזיות בארה"ב מספר ההחלפות המלאות של המפרקים צפוי לגדול ב-189 אחוזים עד 2030. בנוסף, מחקרים מצביעים על כך שעד 20% מהמטופלים אינם מרוצים מהתוצאה הניתוחית, ורבים דוחים את הניתוח בשל החשש מתוצאות אלה. עד כה, מעל ל-200,000 מטופלים עברו ניתוחי מאקופלאסטי בעולם, על ידי 3,500 אורתופדים שהוכשרו לעבוד עם רובוט ה-MAKO בכ-26 מדינות. זו הפעם הראשונה בה נעשה שימוש ברובוט מסוג זה בארץ.

הניתוח, בהובלתו של ד"ר ואדים בנקוביץ, מנהל היחידה להשתלות מפרקי ירך וברך בבית חולים סורוקה ומייסד מרכז יונתן, התקיים בבית החולים מרב בבת -ים.