חקלאות ישראלית ברומניה בתנופה

יום ה', 26 ביולי 2018

 

 

מאת מתן ספרן , נספח כלכלי בוקרשט, רומניה

 
 
בחודשים האחרונים מסתמנת תנופה משמעותית בעשיה שלנו בנושא טכנולוגיות חקלאיות ישראליות ברומניה.
לאחר שנתיים של עבודה על התחום, בחצי השנה האחרונה שמנו את התחום החקלאי בראש סדר העדיפויות ולשמחתנו, אנו רואים פירות.
בעבר אף כתבנו על חדשנות חקלאית ישראלית ברומניה וכעת שמחים לספר על משלחת רומנית אשר השתתפה השנה בכנס אגריטק ה-20 בישראל.
 
עיקר חברי המשלחת היו נציגים ברמת הנהלה בכירה מחברות חקלאיות גדולות וכן נשיא מחוז חקלאי גדול (CALARASI) וראש עיר (ONESTI). בראש המשלחת עמדו רלוקה גנגאה, העובדת המקומית של השגרירות ומר ראדו אנטואה יועץ מחלקת הכלכלה והמסחר ברומניה בתחום החקלאות. הביקור בארץ כלל כ 130 פגישות עסקיות שהותאמו לצרכי ורצונות כל אחד מהמשתתפים והחברה שייצג.
 
 
ההתארגנות למשלחת עשתה גלים והשתתפו בה כאמור נשיא מחוז חקלאי גדול וראשי עיר. בנוסף, הגיעו מנהלי חוות גדולות (הגדולה שבהם 70,000 דונם!) וכן, נציגי חברות ויועצים חקלאיים. המיקוד העיקרי של המשלחת היה בהשקיה וטיפול בשפכים. התקיימו פגישות וביקורים בביתנים של החברות הישראליות תה"ל, נטפים, נען-דן וריבוליס. עבר חודש וחצי מאז הכנס וכבר מתנהלים כמה מו"מ בין נציגי המשלחת לחברות ישראליות שונות, ואנו מאמינים כי המהלך יישא פרי ונראה חוזים חתומים בקרוב.
 
במהלך הכנס, נרשמה פעילות מיוחדת מביתן החדשנות ורבים פנו לשיחות אישיות עם חברות שהוצגו בביתן. נוצרו חיבורים גם עם חברות אשר לא הציגו בביתן אך הביעו רצון להיכנס לשוק הרומני בעתיד הקרוב, למשל I.T. מערכות השקיה ורמנון אורגני. לאחר הכנס ובמהלך הביקור בארץ, התקיימו מספר סיורים מקצועיים לכל המשלחת וכן, מספר סיורים פרטניים לנציגי חברות רלוונטיות בנושא השקיה ומרכזי מו"פ.
 
למשלחת הרומנית ניתנה הזדמנות לבחון את כל סוגי ההשקיה בטפטוף בתוך חממה, של TAProjects ו-Dorot. הוצג אב טיפוס של חממה אנכית חדשנית עם פלטפורמות עצמאיות וכן, פתרונות השקיה של מספר חברות ישראליות שונות. בסיכום הביקור, ציינו חברי המשלחת כי הוא היה מעניין מאוד וכי יעבירו את כל המידע על שיטות העבודה הללו למשרדיהם ברומניה.
 
סיור ברפת
המשלחת ביקרה ברפת של Afimilk ושם קיבלה הדגמה ותצוגה של החידושים מבחינת ציוד, זרימת עבודה, בדיקות חלב ותוכנות נלוות לאוטומציה וניהול הרפת. מודלים דומים של רפתות קיימים ברומניה אך לא בתצורה כה מודרנית עם תנאים אלקטרוניים כפי שהוצגו בישראל.
 
 
הדגמת שיטות מיון ואריזת פירות
ביקור במחסני האריזה של עשת איילון עורר דיון בנוגע לשיטות העבודה הישראליות והתאמתן לחקלאות הרומנית. חברי המשלחת התפעלו מההדגמה והסכימו כי אגרוטכנולוגיה ישראלית יכולות לסייע לחקלאות הרומנית להפוך ליעילה יותר.
 
נציגי חברת INergy חתמו על חוזים עם כמה חברות. וככלל, חברי המשלחת נהנו מאוד ליצור קשר ישיר עם הטכנולוגיות הישראליות וחזרו ואמרו כמה אגריטק היה מוצלח ומעניין.
 
ומה בהמשך?
החודש מגיע כתב בכיר של רשת הטלוויזיה PROTV לביקור בן שבוע לצורך הכנת כתבה של כשעה על חדשנות חקלאית ישראלית.
 
בתחילת אוגוסט יתקיים בעיר יאש אירוע בנושא חקלאות בדגש על השקייה בטפטוף. לאירוע מוזמנים כ 100 איש וישתתפו בו נציגי שלושת החברות ההשקיה הישראליות הגדולות: נטפים, נען-דן וריבוליס.