גלישה בטוחה ברשת

יום א', 9 בפברואר 2020
 
זו השנה השניה שנערך בתחילת פברואר השבוע הלאומי לגלישה בטוחה. הנושא 
מובל על ידי ע"י המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת משטרת ישראל-ומוקד 105.
 
במסגרת השבוע הלאומי לגלישה בטוחה מתקיימות  פעילויות מגוונות במערכת החינוך ובקהילות להעלאת המודעות לגלישה בטוחה בקרב ילדים, בני נוער, הורים ואנשי מקצוע, וכן למתן כלים למוגנות ולדיווח במקרי פגיעה ברשת. בנוסף,  פעילויות בקהילה לעידוד שיח פתוח עם ההורים ובני הנוער בנוגע לגבולות ברשת. מטרת הפעילות היא העלאת המודעות למצבי הסיכון הטמונים ברשת, למניעת פגיעה ולהתמודדות עמה, כמו גם להיבטים הפליליים של פגיעה ברשת.
 
מדו"ח פעילות מסכם לשנת 2018 של מוקד 105 עלו הנתונים מדאיגים. בזירות מקוונות המאפשרות אנונימיות ומעודדות התקשרות עם זרים, רף הסכנה לפגיעה בקטינים עולה.
 
כמחצית (49%) מהפניות המטופלות במוקד נוגעות לאירועים משולבים פליליים-אזרחיים, פחות משליש (29%) סווגו כאירועים אזרחיים כמו אירועי ביוש, נידוי או חרם. כשליש מהפניות למוקד 105 הינן בנוגע לפגיעות מיניות – שידול והטרדות קטינים, עבירות מין ברשת והפצת סרטונים או תמונות מיניות. שני שליש ממפגעות הן נערות, בעוד כ-80% מהפוגעים הם גברים.
 
המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת ומוקד 105 בהובלת המשרד לביטחון הפנים הוקם על ידי השר לבטחון הפנים גלעד ארדן כמודל ייחודי מסוגו בעולם והינו מערך אזרחי- משטרתי, הנותן מענה במישור האכיפה והמניעה, ונועד להבטיח הגנה על ילדים ובני נוער ברחבי הרשת וזאת בשיתוף פעולה עם שורת משרדי ממשלה רלבנטים. בתוך כך, פועל מוקד טלפוני 105 במהלך כל ימות השבוע ומאויש על ידי גורמי המשטרה והמקצוע הרלוונטיים.