מכסים בארצות הברית - אפל תיפגע בתחרות מול סמסונג

יום ג', 20 באוגוסט 2019

 

מאת משה שלו עורך כלכלי SoftNews
 
בנוסף לסימני האטה בכלכלה האמריקאית - שהנשיא  טראמפ מתכחש לה - גוברים חששות מפני תוצאות מלחמת הסחר עם סין עליה הכריז למעשה הנשיא.
 
מציינים כי, מלחמת הסחר ההולכת וגוברת של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עם סין תקשה על אפל להתחרות בסמסונג. זה היה הבסיס להודעתו של מנכ"ל אפל, טים קוק, לטראמפ כאשר השניים אכלו ארוחת ערב לפי חוגי טראמפ. אפל תיפגע ממכסים חדשים בארה"ב שיכנסו  לתוקף ב-1 בספטמבר מכיוון שמוצריה מיוצרים ברובם בסין, ואילו סמסונג תימנע מכך בזכות הייצור שלה שמתרחש בעיקר בווייטנאם, הודו, אינדונזיה ומדינות אחרות.
 
כיום סמסונג היא המתחרה מספר אחת של אפל וסמסונג לא תשלם מכסים כי היא ממוקמים בדרום קוריאה.
 
סבב התעריפים החדש על היבוא הסיני אמור להיכנס לתוקף 1 בספטמבר, ויעלה את המחירים על מוצרי אלקטרוניקה בכ-10%.
זה, על פי רויטרס, עשוי לכלול את AirPods הפופולריים של אפל ו- Apple Watch. המוצרים הרווחיים ביותר של אפל, כמו אייפד ובעיקר אייפונים, לא יפגעו עתה ממכס מוגדל  אך יתכן כי אלה ייכללו במערך תעריפים חדש שיוצג ב -15 בדצמבר.
 
טראמפ, בינתיים, קורא לאפל לבנות את המכשירים שלה בארה"ב. אפל עושה את מרבית המחקר והפיתוח שלה בארה"ב, אך מרכיבה את עיקר המכשירים שלה מעבר לים. 
 
ארה"ב חתמה בשנה שעברה על עסקת סחר חדשה עם דרום קוריאה, בה האלקטרוניקה נותרה נקייה מתעריפים. לסמסונג מפעלי ייצור ברחבי העולם, במדינות כמו וייטנאם, אינדונזיה, ברזיל וסין. עם זאת, היא צימצמה את התלות שלה בסין, וסגרה שני מתקני ייצור טלפונים בשנת 2018. רק אחד נשאר במדינה.