האם אבי גבאי יציל את סלקום

יום ב', 6 בינואר 2020
מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
בעקבות החלטת דירקטוריון סלקום לבחור באבי גבאי, יו"ר העבודה לשעבר, כמנכ"ל סלקום במקום ניר שטרן שעבר לנהל את חברת פז עולות שאלות רבות האם יוכל לעמוד באתגר העצום לשקם את החברה.
 
גבאי שימש בעבר, לפני כניסתו לפוליטיקה כמנכ"ל בזק. הערך שמביא איתו גבאי לסלקום לא ממש ברור - ניהול בזק בתקופה שבה הוא ניהל אותה היה מאוד פשוט ביחס למצב היום. האתגרים של בזק לא התקרבו למה שהיום עוברת סלקום, וחברות הסלולר בכלל. כולל משכבר רווחיות, הכניסה הנדרשת לעידן הסיבים האופטיים ודור 5 המהיר, השקעות יקרות נדרשות, מחירים לצרכנים שהם מתחת למקובל בעולם, מאבקים עם העובדים על צמצומי שכר פיטורים וייצוג ועוד. 
 
כפי שפרסמנו סלקום צפויה לפטר בטווח הקרוב מאות רבות של עובדים, במסגרת תוכנית התייעלות משמעותית נוספת בחברה. סלקום בדומה ליתר השחקניות הגדולות בשוק הסלולר סובלת משחיקת מחירים בשנים האחרונות ורווחיות נמוכה במיוחד. גם שירותי הערך מוסף, לרבות סלקום TV לא מייצרים מסה קריטית רווחית, כך שמדובר בחברה שאיכשהו מצליחה להיות חיובית בשורה התחתונה, אבל החוב הכבד שלה מכביד עליה מאוד. זו הסיבה שלאחרונה סלקום ופרטנר השלימו בקושי גיוס.
 
תמונת מצב מקיפה לגבי סלקום הביאה בראיון מקיף לביזפורטל - מיה יניב, יו"ר הוועד שממליצה על התייעלות ומיזוגים כדי לשרוד, ולגישתה העובדים אמורים לסבול מפגיעה נמוכה יחסית.
 
"המיזוגים שהכי נכונים מבחינתי זה יחד עם בעלי הברית הטבעיים של סלקום, שהם גולן ואקספון. זה הכי נכון שיש.  אני לא אתן לפגוע בעובדים שלי. עובדי סלקום לא יועזבו אם יהיה מיזוג".

מה את חושבת על הדרישה לפרוש תשתיות חדשות?
"מצחיק אותי שמדברים על דור 5. אנחנו יושבים פה במרכז תל אביב ויש לי 3G, עוד לא הגענו ל-4G, אז 5? אם מישהו חושב שבעזרת חשבון מנוי של כ-20 שקל אפשר לפתח פה תשתיות הוא חי בסרט. תשאלו את שר התקשורת עד כמעט בלתי אפשרי לפתח פה משהו בתחום".

"הכרחי להעלות מחירים. אם אנשים יבינו שבקרוב הם לא יוכלו לקנות אייפון חדש עקב העדר רשת מתאימה, אז משהו ישתנה. יש לי ברכב מערכת שלא פועלת בלי 5G, אם הציבור יבין שעליית המחירים תיתן לו שירות טוב מהיר וחיוני , אני לא חושבת שאף אחד לא יתנגד לייקור".