הקפאת ויזות העבודה של טראמפ תפגע בהייטק הישראלי

יום ד', 24 ביוני 2020
טראמפ כידוע שונא זרים (כולל עובדים) מחשש שיתחרו בעובדים אמריקאים "מקוריים".
 
טראמפ חתם על צו שלא מאפשר להגיש בקשות לוויזות חדשות מסוג L1, H–1B וH–2B. מדובר בוויזות הנפוצות ביותר עבור עובדי הייטק. על פי הערכות, עשרות אלפי ישראלים נמצאים היום ברילוקיישן בארה"ב, אם כי חלקם כבר קיבלו אזרחות לאחר ששהו במדינה יותר מחמש שנים. האיסור אמור לפוג בסוף 2020.
 
ההחלטה הדרמטית של הנשיא דונלד טראמפ להקפיא את ויזות העבודה לארה"ב עלולה להשפיע על אנשי הייטק רבים ובהם גם ישראלים שהופתעו מביטול הטבה שהוקנתה להם בעבר הלא החוק.
 
על אף שהממשל האמריקאי הקשיח את חוקי הגירת העבודה בשנים האחרונות באמצעות תהליך קפדני ומתיש יותר של קבלת הוויזה, ואף הקפאת חלק ממסלולי קבלת גרין קארד באפריל, הסברה הייתה שטראמפ לא ילך למהלך קיצוני כל כך.
 
בשלב זה עדיין לא מדובר בפגיעה אנושה מפני שהמגבלות אינן חלות על מי שכבר נמצא בארה"ב וגם מפני שמדובר בהקפאה לחצי שנה בלבד. אבל האיום הממשי הוא הארכת המגבלה גם ל?2021, אם טראמפ ייבחר מחדש והלחץ להתקרת הגירה פנימה של חברות הענק ייכשל.
 
ברורו, כי חסימת הרילוקיישן תוביל לפגיעה קשה בכניסת חברות ההייטק הישראליות לשוק האמריקאי ותקשה עליהן לצמוח. בתרחיש קיצוני יותר, בעיקר אם משבר הקורונה יימשך לאורך זמן, עשוי להיווצר עודף היצע בענפי הייטק מסויימים בישראל, מה שיוביל לירידה בשכר – שכבר נחתך מאז פרוץ המשבר בשיעורים שמגיעים אף ל?40%.
 
לדוגמא, אחד הנפגעים הא מיכאל רייטבלט, מייסד ומנכ"ל הסטארט?אפ פורטר, שנמצא בעיצומו של תהליך רילוקיישן עבור חמישה עובדים. פורטר, שמתמחה במניעת הונאות בסחר אלקטרוני, פתחה את הסניף האמריקאי ב?2015 ומעסיקה בו 80 עובדים, מתוכם חמישה ישראלים. "מדובר באנשי הטמעת מערכות ואנשי פיתוח מוצר שצריכים לדעת מה הלקוח רוצה", מסביר רייטבלט את חשיבות המעבר של העובדים הישראלים כדי לפתח את השווקים בחו"ל. "חייבים לעבור למדינה שבה רוצים להתפתח כדי להכיר את השוק".