שער החליפין בסין מזעזע את העולם

יום ג', 6 באוגוסט 2019
מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
סערה עולמית במלחמת הסחר בין ארצות הברית לסין שתשפיע גם על ישראל בדרישה אמריקאית לבלום השקעות סיניות כאן כמו גם בירידת הבורסות בעולם.
 
תנועה חופשית של שערי החליפין, טען מילטון פרידמן בשנות השישים, יובילו ככל הנראה ל"סחר עולמי חופשי יותר ולהפחתת המכסים ". במקרה של סין ההיגיון שלו מתהפך. 
 
ב -1 באוגוסט הנשיא דונלד טראמפ הזהיר כי בקרוב יטיל היטל של 10% על סחורות סיניות בשווי של 300 מיליארד דולר אלה שטרם נקלעו למלחמת הסחר. ארבעה ימים לאחר מכן סין הגיבה בכך שהעניקה לשער החליפין שלה חופש בלתי רגיל ליפול. היואן נחלש מיד לרמת שפל של 7 יואן לדולר , נשבר סף פסיכולוגי חשוב, לראשונה זה למעלה מעשור. ומחירי המניות באמריקה ירדו מיידית כך שהממוצע התעשייתי של דאו ג'ונס צנח ב-2%. ולא נראה כי תהיה עצירה בתחום זה.
 
מאז רפורמה מבולבלת בשער החליפין ב -2015, הרשויות בסין אמרו כי הן ישמרו על ערך היואן באופן יציב כנגד סל מטבעות גדול, המונה כיום 24 חברים, מהבהט התאילנדי ועד הזלוטי הפולני. המשקל המשולב של הדולר (ומטבעות אחרים המחוברים לדולר) בסל זה הוא רק כ- 30%. אבל הזעזוע במטבע הסיני מערער את האמון בדולר בכלל.
 
מה שמוביל להמשך לחץ המכירה.
השבועון הבריטי "אקונומיסט" מציין בהקשר לכך כי החלשות כוחו של היואן מול הדולר מעורר דאגה מיוחדת גם למר טראמפ ולפקידיו. עתה הצוות של טראמפ מחפש סימנים לכך שממשלות זרות מחלישות במכוון את מטבעותיהן כדי להפוך את היצוא שלהן לתחרותי יותר. ההיסטוריה של סין של מניפולציות מטבעות ועודפי הסחר הגדולים שלה עם אמריקה גורמות לכך שהיואן נמצא תמיד בבחינה מיוחדת.
 
משתי הסיבות - כדי לשמור על רגיעה של הבית הלבן ועל בעלי יואן רגועים - שלטונות סין התנגדו בעבר לתת ליואן להיחלש. במחצית השנייה של 2018, למשל, הבנק המרכזי של המדינה תמך במטבע הן במילה והן במעשה, תוך שהוא מדגיש את הצורך ביציבות, קונה את היואן בחו"ל ומגדיל את פיקוח  הרגולציה של ספקולציות מול המטבע.
 
מטבע סיני חלש יותר הוא, בסופו של דבר, תגובה טבעית בשוק התעריפים מול אמריקה. מס הסחר החדש של טראמפ יפגע ברווחי היצואנים הסינים, אך פיחות המטבע יביא להם יותר יואנים על כל דולר שיביאו.
עתה שני הצדדים מאשימים זה את זה ב"פרוטקציוניזם מסחרי" ו"חד-צדדיות " במיסוי האמריקאי כמו גם בירידת המטבע הסיני.
 
.