אקזיט עם תמורה נמוכה לאוצר המדינה

יום ג', 7 בינואר 2020
 
האקזיט של ארמיס סקיוריטי המשיקה לעולם האינטרנט של הדברים - IoT - שנמכרה לקרן אינסייט ב-1.1 מיליארד דולר (במזומן) לא יציל את הגירעון בן 52 מיליארד דולר באוצר המדינה.
 
ניתוח הרכב המשקיעים בחברה מעלה כי כיום רק 27% ממנה הם בבעלות ישראלית. אחרי מס צפויים להישאר בידי המייסדים והמשקיעים הישראלים כ-200 מיליון דולר. מזה כאמור כרבע יגיע לידי המדינה כמיסים.
 
כפי שפורסם ב-SoftNews קרן אינסייט היא הרוכשת של ארמיס בכמיליארד דולר. 
 
"כבר צוין בידיעה קודמת כי החברה הוקמה על ידי ישראלים בלבד אך מרבית המשקיעים לאורך הדרך, למעט בודדים, היו זרים לכן הצפי הוא שכמעט שלושה רבעים מהתמורה (73.4%) תגיע לידיים זרות – ולא תניב הכנסה ממסים בארץ. כרבע מהמניות מוחזקות בידי ידיים ישראליות ועליהם ישולם מס" – מסביר עו"ד יניב שקל ממשרד שקל ושות'.
 
המשקיעים הישראלים הבולטים מחזיקים במצטבר כ-27% ממניות החברה. עימם נמנים המייסדים יבגני דיברוב ונדיר יזרעאל, שמחזיקים יותר מ-6.5% מהמניות כל אחד וכמו כן גם לתומר שורץ ולזוהר זיסאפל ילש אחזקה של 4%-3% ממניות החברה כל אחד.  
 
מאחר שעיקר האחזקות הן של משקיעים בודדים, הם ישלמו מס רווחי הון של 25% וכן מס יסף של 3%, ולכן ההכנסות ממס יוכלו להגיע ל-75.6 מיליון דולר, שהם כ-260 מיליון שקל.
 
באוצר מודים כי לכן לא מדובר בסכום משמעותי ביחס לגירעון בקופת המדינה, שעומד כעת על 3.7% מהתוצר - חריגה של יותר מ-12 מיליארד שקל מעל לתקרה הקבועה בחוק.
 
אושר כי הרוכשת של ארמיס, קרן אינסייט פרטנרס שהקימה לאחרונה משרדים בישראל, תשלם למוכרים במסגרת העסקה סכום המוערך במיליארד דולר. הקרן תרכוש חלק גדול מהאחזקות של מייסדי החברה ושל מרבית בעלי המניות בחברה. על פי הערכה, קרן ההשקעות של גוגל G קפיטל תישאר בחברה כבעלת מניות ואף תרחיב השקעה שלה בה.
 
ההשקעה של קרן אינסייט מתחברת להחלטה של הקרן להקים לאחרונה משרדים בישראל ובכך למעשה להפוך את ישראל לאחד מהיעדים העיקריים של הקרן בעתיד. ההשקעה בחברת ארמיס הישראלית מחזקת את האמונה של הקרן לא רק בתעשייה הישראלית אלא גם בתחום הסייבר.